Opublikowany: śr, Gru 4th, 2019

Pierwszoklasiści przyjęci do górniczej braci (FOTO)

Było uroczyste ślubowanie i symboliczny skok przez skórę – tym sposobem około 500 pierwszoklasistów z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie wstąpiło w poczet braci górniczej. Coroczna Akademia Barbórkowa organizowana przez tę placówkę po raz pierwszy odbyła się w Centrum Kultury Muza.

– Nasza szkoła ma ponad 50 lat tradycji górniczych. Od dawna organizujemy tę imprezę, ale w tym roku po raz pierwszy odbywa się ona w Muzie. Chcieliśmy tym samym podnieść prestiż tego wydarzenia – mówi Dariusz Tomaszewski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele hut i kopalń, a także lokalni samorządowcy.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrała wicedyrektor szkoły Elwira Waczur: – Drodzy uczniowie, zaczęliście kolejny etap waszej edukacji, a także waszego życia. Bardzo się cieszymy, że na ten czas wybraliście właśnie naszą szkołę, że to my będziemy towarzyszyć wam w osiąganiu kolejnych szczebli edukacji. Zdobywajcie wiedzę rzetelnie mądrze i odpowiedzialnie.

Starosta lubiński Adam Myrda

Chwilę później na scenę wszedł absolwentów tej placówki Adam Myrda. – Panie dyrektorze, grono pedagogiczne, szanowni goście, droga młodzieży, Jak patrzę w tej chwili na was to wracam myślami do przełomu lat 60. i 70., kiedy, tak jak wy, podejmowałem naukę właśnie w tej szkole, w Technikum Górnictwa Rud. Wtedy nie było takich uroczystych przyjęć do grona przyszłych górników, ale z łezką w oku wspominam tamte lata, bo ta szkoła dała mi naprawdę dobry zawód. Zawód ceniony, choć trudny. Skorzystajcie z tej oferty, którą wam szkoła składa i bądźcie dobrymi uczniami. Szczęść wam Boże! – wspominał starosta lubiński.

Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów, pucharów i nagród laureatom licznych konkursów i zawodów sportowych, odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów.

– W imieniu własnym i wszystkim tu zebranych uczniów klas pierwszych dziękuję za przyjęcie nas w poczet braci uczniowskiej. Wiele już umiemy i potrafimy, ale w dalszym ciągu poszerzać naszą wiedzę i umiejętności. Będziemy kroczyć droga prawdy, wskazywana przez dorosłych. Będziemy uczyć się odpowiedzialności i szacunku dla innych. Postaramy się, aby słuch o nas w tych murach nigdy nie zaginął – mówił przedstawiciel samorządu uczniowskiego ZS nr 1.

Podczas Akademii Barbórkowej nie mogło zabraknąć również tradycyjnego skoku przez skórę, który symbolizuje wstąpienie pierwszoklasistów do górniczej braci.

.

Fot. Szymon Kwapiński

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..