Pierścionek Paris Hilton na festiwalu nauki (WIDEO, FOTO)

Aż 70 wykładów przygotowali organizatorzy XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Legnicy. Dziś i jutro w filii Politechniki Wrocławskiej oraz siedzibach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, trzech liceów, dwóch techników i urzędu statystycznego odbywają się interesujące prelekcje, poświęcone m.in. zdrowiu, kamieniom szlachetnym czy architekturze.

Jak mówi profesor Jadwiga Sołoducho z Politechniki Wrocławskiej, wydarzenie adresowane jest do uczniów zainteresowanych rozwojem, w dużej mierze związanym z przedmiotami przyrodniczymi, matematycznymi, ale także społecznymi, humanistycznymi czy artystycznymi. Organizatorzy przygotowali nie tylko kilkadziesiąt wykładów, ale także dają możliwość udziału w dyskusjach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych fachowców.

I tak dziś na przykład w legnickiej filii Politechniki Wrocławskiej można było posłuchać o diamencie, jako fenomenie natury i kultury. Wykładowca Antoni Stryjewski mówił m.in. o znanej amerykańskiej celebrytce Paris Hilton i jej zaręczynowym pierścionku wysadzanym właśnie takim kamieniem szlachetnym. Obok Bartosz Strzelczyk przedstawiał historię źródeł światła, a Katarzyna Gębura tłumaczyła, dlaczego to wyłącznie od mężczyzny zależy płeć potomstwa.

Są już badania, które wskazują, kim byli nasi przodkowie, ale czy da się ustalić, jak wyglądać będą dzieci konkretnej pary? Teoretycznie tak, jednak wzrost czy tusza – w przeciwieństwie do koloru oczu i włosów – nie zawsze zależą od uwarunkowań genetycznych.

Natomiast o immunologii rozmawiano w „budowlance”. Tutaj naukowcy tłumaczyli, jak działa układ odpornościowy i czy warto się szczepić przeciwko grypie. Chwilę później w auli technikum przy ul. Grabskiego pojawił się niezwykły gość. To znany architekt dr Witold Szymański z Wrocławia, który mówiąc o tajemnicach architektonicznej kompozycji posiłkował się gitarami elektrycznymi. Ku zaskoczeniu słuchaczy prelekcja rozpoczęła się od głośnej solówki.

Naukowiec, posiłkując się muzycznymi porównaniami, przyznał, że patrząc na niektóre dzieła współczesnej architektury faktycznie można odnieść wrażenie, że coś tu nie gra.

Dolnośląski Festiwal Nauki obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecia istnienia. Z tej okazji przygotował muzyczną niespodziankę, jaką jest piątkowy koncert galowy w Akademii Rycerskiej.

Impreza zawita wkrótce także do innych miast naszego regionu. W październiku naukowcy pojawią się w Lubinie i Głogowie. Oba spotkania również będą dwudniowe.

.

Dodaj komentarz

*

code