Opublikowany: śr, Lis 29th, 2017

Najnowocześniejszy mammograf w Polsce (FOTO, WIDEO)

Najnowszej klasy aparatem do badania piersi pochwalił się dziś Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy. Urządzenie z powodzeniem działa już od kilku tygodni, ale placówka zdecydowała się je zaprezentować dopiero po przeprowadzeniu wszystkich testów.

Jest to już czwarty mammograf w ciągu 25-letniej działalności legnickiego Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej. Pomimo przypadającego w tym roku jubileuszu, placówka świadomie zrezygnowała z organizacji uroczystych obchodów. Liczyła bowiem każdą złotówkę, niezbędną do wymiany sprzętu.

– Mammograf jest bardzo drogi, ponieważ kosztował aż 947 tysięcy złotych, a jego zakup był możliwy dzięki dotacji przyznanej przez Fundację KGHM w kwocie czterystu tysięcy złotych – mówi senator Dorota Czudowska, dyrektor Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy. Placówka medyczna wciąż stara się o kolejnych fundatorów, którzy pomogliby w spłacie tego urządzenia.

Światowa premiera urządzenia o nazwie Senographe Pristina odbyła się zaledwie pod koniec ubiegłego roku. – Jest to mammograf cyfrowy najnowszej generacji i na ten moment najnowocześniejszy w Polsce, które znacznie poprawia jakość i komfort badania – zapewniają Piotr Matyaszek i Krzysztof Szczepański – przedstawiciele producenta, firmy GE Healthcare.

Aparat wyposażony jest w unikalną lampę rentgenowską i detektor, który dostarcza bardzo dobrą jakość obrazu pomimo wyjątkowo niskiego poziomu promieniowania jonizującego. Za sprawą nowego urządzenia skrócił się także czas samego badania.

Dotychczas badania wykonywane były metodą analogową, teraz już wyłącznie cyfrową. Uzyskany obraz można dowolnie powiększać i poddawać rozmaitym kontrastom, co znacznie ułatwia podgląd badanych tkanek. Dane z tego badania zapisywane są w formie elektronicznej i taką też drogą, bez zbędnej zwłoki, mogą być przekazane na przykład do konsultacji medycznych.

Przypomnijmy, że mammografia polega na prześwietleniu gruczołu piersiowego w celu wykrycia nieprawidłowych zmian zanim zostaną ujawnione podczas samokontroli lub badania lekarskiego.

W materiale filmowym lekarz radiolog Elżbieta Soszyńska oraz technik radiolog Anna Matczuk opisują, na czym polega nowość podczas badania supernowoczesnym urządzeniem, jakim dysponuje legnickie ODO.

.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..