Opublikowany: pon, Maj 18th, 2020

Najciekawsze miejsca w Krakowie – krakowskie Kopce

Sukiennice, Kościół Mariacki i Wawel to standardowe punkty, które znajdują się na pierwszym miejscu każdego planu wycieczki do Krakowa. Nie każdy jednak lubi zwiedzanie zatłoczonych atrakcji turystycznych, do których często trzeba ustawiać się w długich kolejkach. Niektórzy wolą wyznaczać sobie bardziej oryginalne trasy pozwalające na odkrycie czegoś nowego i zaskakującego. Kraków jest tak naprawdę pełen miejsc, do których prowadzą nieco mniej przetarte szlaki, z dala od zgiełku krakowskiego rynku. W mieście można znaleźć mnóstwo zielonych przestrzeni, które idealnie wpasowują się w niekonwencjonalne wycieczki i spacery. Przykładem są krakowskie kopce – jest ich w mieście aż pięć, a każdy oferuje inne widoki, wrażenia i historie.

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki ma 35 metrów wysokości i znajduje się w niedalekiej odległości od rynku, tuż przy krakowskich błoniach. Dzięki temu jest najchętniej odwiedzanym kopcem przez turystów, którzy wdrapują się na niego głównie po to, aby podziwiać spektakularną panoramę Krakowa. Przy dobrej widoczności można z samej góry dostrzec nawet tatrzańskie szczyty! Wchodząc na kopiec warto wstąpić do Muzeum Kościuszkowskiego, w którym znajduje się stała wystawa pt. „Insurekcja i Tradycje Kościuszkowskie w Krakowie”. Można tam poznać szczegółowe dzieje samego Kościuszki jak i jego wpływu na losy całego państwa.

Kopiec został usypany dla upamiętnienia polskiego bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki. Budowano go w latach 1820–1823 wzorując się na dwóch innych krakowskich kopcach – Kraka i Wandy. Co ciekawe, do jego budowy czynnie przyczynili się także mieszkańcy Krakowa, którzy chcieli uhonorować ważną dla nich postać Kościuszki tym wyjątkowym pomnikiem. Początkowo tereny wokół Kopca Kościuszki miały zostać przekształcone w tymczasowe miejsce zamieszkania dla rodzin chłopskich walczących u boku Tadeusza Kościuszki w Powstaniu Styczniowym. Jednak proces budowy wstrzymano wraz z pojawieniem się planu austriackich władz, które postanowiły przekształcić ten obszar w część fortyfikacji.

Po II wojnie światowej rozpoczęła się rozbiórka austriackich zabudowań, aby raz na zawsze pozbyć się śladów dawnego oprawcy. Likwidacja rozpoczęła się ​​1957 r., ale wkrótce projekt został porzucony i zaczęto zastanawiać się jak najlepiej ten teren wykorzystać. W 1977 r. powstał tam hotel, a na początku lat 90. u podnóża kopca umieszczono siedzibę RMF fM.

Kopiec Kraka

Kopiec Kraka jest prawdopodobnie najstarszym kopcem w mieście, powstałym jeszcze zanim zaczęło istnieć państwo polskie. Badania archeologiczne przeprowadzono tam kilkakrotnie, dzięki czemu udało się wydobyć wiele cennych artefaktów ukrytych w różnych warstwach ziemi. Jednak dokładne okoliczności jego usypania pozostają wciąż nieznane, co przyczynia się do wielu tajemniczych teorii. Niektóre hipotezy mówią, że kopiec został wzniesiony pomiędzy VI a VIII wiekiem i że jest on pozostałością po pogańskiej tradycji oraz miejscem kultu. Inni twierdzą, że jest to tak naprawdę miejsce pochówku legendarnego władcy – Kraka, który uwolnił mieszkańców Krakowa od nękającego ich smoka spod Wawelu i nadał miastu oficjalną nazwę. W XIX wieku kopiec został wykorzystany jako część austriackiego systemu fortyfikacji.

Dziś Kopiec Krakusa jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w dzielnicy Podgórze i codziennie przyciąga wielu spacerowiczów, rowerzystów czy biegających. Z jego szczytu można podziwiać przepiękną panoramę Krakowa, w tym Zamek Królewski na Wawelu, Bazylikę Mariacką, a nawet dzielnicę Nowej Huty. Każdego roku odbywa się na Kopcu krakowskie święto Rękawki, organizowane przez Centrum Kultury Podgórza. Jest to niezwykła tradycja, podczas której tysiące osób gromadzi się, aby obejrzeć rekonstrukcje średniowiecznych bitew, zobaczyć jak w dawnych osadach wyglądało życie, rzemiosło, uzbrojenie czy stroje i spróbować tradycyjnych potraw, które spożywane były przez Wiślan i Polan.

Kopiec Wandy

Kopiec Wandy to wyjątkowo malowniczy, zielony obszar Nowej Huty, stanowiący ciekawy kontrast dla surowych, socjalistycznych zabudowań dzielnicy. Uważany jest za najbardziej tajemniczy krakowski kopiec. Według legendy, jest on miejscem pochówku słynnej księżniczki Wandy, córki księcia Kraka, po którym przejęła władzę w mieście. W celu utrzymania dobrych stosunków z sąsiadami, księżniczka miała poślubić niemieckiego księcia, co nie do końca jej odpowiadało. W ramach protestu popełniła samobójstwo, a jej ciało znaleziono w Wiśle, nieopodal miejsca, w którym dziś stoi kopiec.

Został on usypany w dzisiejszej dzielnicy Nowa Huta, około 10 km od centrum miasta. W dawnych czasach znajdowała się tam osada, w której kultywowano pogańskie wierzenia. Niewiele wiadomo na temat pochodzenia i okoliczności usypania Kopca Wandy. Według jednej z teorii wraz z Kopcem Krakusa pełnił on niegdyś funkcję obserwatorium astronomicznego. Jeżeli wejdziemy na kopiec 6 lutego lub 4 listopada (daty ważnych celtyckich świąt), zobaczymy zachód słońca, które znika dokładnie za Kopcem Kraka. W XIX wieku kopiec stał się elementem austriackiego systemu fortyfikacji. W 1890 r. Na szczycie kopca umieszczono pomnik białego orła zaprojektowany przez Jana Matejkę.

Kopiec Piłsudskiego

Kopiec Piłsudskiego jest najwyższym ze wszystkich krakowskich kopców i jednym z najbardziej okazałych w całej Polsce. Usypywać zaczęto go w 1934 r w celu upamiętnienia polskiej walki o niepodległość. Jednak rok później, po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, który zyskał miano przywódcy odbudowy państwa polskiego, postanowiono, że nowy kopiec w Krakowie powinien nosić właśnie jego imię. Na kopcu symbolicznie wysypano ziemię z najsłynniejszych wojennych pobojowisk, a kopiec zyskał miano Mogiły Mogił.

Podczas II wojny światowej, nazistowski przywódca Hans Frank wydał rozkaz zburzenia Kopca Piłsudskiego, ale ostatecznie nie doszło do realizacji jego planów. Po wojnie władze komunistyczne dokładały wszelkich starań, aby zmniejszyć znaczenie generała Piłsudskiego w państwie, starając się oczerniać jego postać przy każdej okazji. Dlatego też w 1953 r. usunięto ze szczytu kopca pamiątkową płytę z wygrawerowanym krzyżem, a potem zniszczono całe wzgórze kopca. Dopiero w latach 80-tych zaczęto jego renowację i dzięki temu dziś przyciąga wielu odwiedzających każdego dnia. Kopiec Piłsudskiego otoczony jest niezwykle malowniczym terenem Lasku Wolskiego, a pobliżu znajduje się słynne krakowskie ZOO.

Zwiedzanie krakowskich kopców

Trasa krakowskich kopców to świetny pomysł na wycieczkę rowerową. Przepiękne widoki, wyjątkowe okolice i świeże powietrze wynagrodzą Ci wysiłek fizyczny, który z pewnością będziesz musiał włożyć na wyjechanie na każdy z nich. Możesz też wybrać się na wędrówkę pieszą, która zajmie nieco więcej czasu, ale będzie równie satysfakcjonująca. Wiele osób decyduje się na prywatny transport (np: https://pl.krakowdirect.com/), który w komfortowych warunkach dowiezie Cię do podnóży każdego z kopców. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i zachować energię na samo wchodzenie na szczyt.

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..