Na Żeromskiego słychać sceny jak z dramatu (FOTO)

Na ul. Żeromskiego w Złotoryi słychać dramatyczne sceny. Niektórzy mieszkańcy przystają na chwilę, zastanawiając się skąd dochodzą tajemnicze głosy. Okazuje się, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej trwa właśnie ogólnopolska akcja Narodowego Czytania.

Do złotoryjskiej biblioteki przybyły dziś tłumy złotoryjan, aby wspólnie przeczytać fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Znalezienie wolnego miejsca siedzącego może być trudne. Wśród obecnych są m.in. uczniowie i nauczyciele złotoryjskich szkół, przedstawiciele lokalnych instytucji i stowarzyszeń oraz władz samorządowych. Jak co roku udział w Narodowym Czytaniu wziął również burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski, który wraz ze swoją małżonką Iwoną przeczytał kilka scen pochodzących z pierwszego aktu dramatu.

Początkowo czytanie „Wesela” miało się odbyć w Rynku przed restauracją „Pod Zielonym Grzybkiem”. – Teraz się wypogodziło, ale rano było trochę zimno, dlatego zdecydowaliśmy się przenieść akcję do biblioteki – tłumaczy Barbara Klimaszewska z MBP w Złotoryi. – Czytanie powinno potrwać około dwóch do trzech godzin. Uczestnicy przeczytają fragmenty pochodzące z wszystkich trzech aktów „Wesela”. Zakończymy oczywiście najbardziej znanym cytatem dramatu „Miałeś chamie złoty róg…”, który będzie interpretował złotoryjski historyk Kajetan Kukla – dodaje Barbara Klimaszewska.

W ogólnopolskiej akcji czytelniczej bierze udział wiele miejscowości polskich i zagranicznych. Więcej o Narodowym Czytaniu pisaliśmy tutaj.

.

.

Dodaj komentarz