Miski w dłonie. Płukacze na start! (FOTO)

płukacze złota (24)Od godz. 10 rano w palącym słońcu nad złotoryjskim zalewem rywalizują płukacze złota. Trwają bowiem eliminacje XXIV Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Zmagania zakończą się dopiero wieczorem, jutro natomiast odbędą się finały poszczególnych kategorii. Oprócz Polaków drobinek najcenniejszego kruszcu będą szukać też Austriacy, Niemcy, Czesi, Słowacy, Holendrzy, Finowie i Włosi. Łącznie ponad 150 osób.

Jako pierwsi miski w dłonie wzięli weterani. Po nich jeszcze do wypełnionych wodą płuczni wejdą amatorzy, dzieci, juniorzy, profesjonaliści i profesjonalistki, a także drużyny. Odbędzie się też rywalizacja pucharowa, w której zwycięzców poznamy jeszcze dziś.

Każdy z uczestników otrzymuje ważące do 20 kg wiadro wypełnione piaskiem, w którym znajduje się od 5 do 10 drobinek złota w eliminacjach lub od 6 do 12 – w finałach.

 – Sprawa jest prosta. Trzeba w jak najkrótszym czasie wypłukać jak najwięcej złota, a za każdą zgubioną drobinkę dolicza się dodatkowe trzy minuty do czasu, w którym zawodnik zakończył płukanie – tłumaczy Łukasz Skrzyński z Polskiego Bractwa Kopaczy Złota. Płukanie odbywa się za pomocą specjalnej miski, której średnica nie może przekroczyć 50 cm. Niewątpliwą trudnością jest to, że płukacze nie wiedzą dokładnie ile drobinek znajduje się w ich wiadrach.  – Sama czynność jest łatwa, ale wymaga pewnej wprawy – dodaje Łukasz Skrzyński. Po zakończeniu konkurencji każdy uczestnik może zatrzymać wypłukane przez siebie złoto. Najlepszym udaje się zakończyć konkurencję, schodząc poniżej jednej minuty.płukacze złota (19)

A takich na złotoryjskich mistrzostwach nie brakuje. Sędzią głównym zawodów jest Tadeusz Wasilewicz z Wilkowa, który zdobył tytuł mistrza świata podczas mistrzostw z 2000 roku w Złotoryi, a jedną z uczestniczek Karolina Mąkowska – zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii dzieci podczas Mistrzostw Świata w 2012 r. jakie rozegrane zostały w Republice Południowej Afryki.

Dla większości złotoryjan płukanie złota nie jest żadną nowością. Wiedza o tym to swoisty obowiązek każdego obywatela złotego grodu. Nawet najmłodsi mają za sobą pierwsze doświadczenia związane z poszukiwaniem tego cennego kruszcu. – W Kaczawie można jeszcze znaleźć niewielkie samorodki złota. Największy jednak pochodzi z przepływającej przez okolicę Skory i ważył 4,6 grama – mówi Łukasz Skrzyński.płukacze złota (5)

Organizatorem zawodów jest Polskie Bractwo Kopaczy Złota, w których szeregach najwięcej jest złotoryjan. Wśród honorowych członków stowarzyszenia są też m.in. takie znane osobistości jak Renata Mauer, Tomasz Nałęcz, Tadeusz Mazowiecki, Jan Miodek, Ewa Wachowicz czy Robert Makłowicz.

.

.

Dodaj komentarz