Mieszkańcy nie mogą wjechać na swoją ulicę. Żądają zmiany oznakowania

„Zakaz ruchu w obu kierunkach” – taki znak drogowy od dłuższego stoi na początku ul. II Brygady Legionów w Lubinie. Taryfę ulgową mają tylko taksówki. Mieszkańcy skarżą się, że nawet na kilka minut nie mogą wjechać pod swoją klatkę schodową, żeby wnieść lub znieść meble, bo takie próby karane są przez policję mandatami. Innego zdania są pracownicy zarządzającej tą drogą Spółdzielni Mieszkaniowej Nasza Chata. Czy jest szansa na poprawę sytuacji?

W tej sprawie zadzwonił do nas jeden z mieszkańców ul. II Brygady Legionów. – Nawet nie możemy na chwilę podjechać pod klatkę. A czasem jest taka potrzeba, na przykład przy przeprowadzce czy zwykłej wymianie mebli na nowe. Sam już zostałem ukarany mandatem przez policję za to, że przez kilka minut mój samochód stał przed blokiem – mówi oburzony mężczyzna. – Może dałoby się coś z tym zrobić? Może by w urzędzie miejskim zmienili to oznakowanie, tak żebyśmy mogli się tam zatrzymywać na chwilę – pyta.

Okazuje się, że lubiński ratusz nie jest w tym przypadku właściwym adresem do zgłaszania pretensji, bo zarządcą opisywanej drogi jest SM Nasza Chata. Jej pracownicy póki co stoją twardo na stanowisku, że o zmianie oznakowania nie ma mowy. – Tam musi być znak zakazu, chociażby po to, żeby mogła wjechać karetka pogotowia do potrzebującego. Niedawno był z tym problem. Medycy musieli składać lusterka w autach, chcąc utorować sobie przejazd – tłumaczy pracownica Naszej Chaty./>Administracja spółdzielni zapewniła jednocześnie, że w razie krótkiego postoju, czyli de facto złamania przepisów drogowych, nikt nie powinien się obawiać się ukarania mandatem.

Od przedstawicieli lubińskiego magistratu dowiedzieliśmy się natomiast, jak wygląda procedura zmiany oznakowania drogi należącej do miasta. – W sprawie wprowadzania zmian organizacji ruchu na drogach gminnych i powiatowych, w granicach miasta Lubina, mieszkańcy powinni zgłaszać się do Wydziału Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Lubinie – informuje Marcelina Falkiewicz, rzecznik prasowy prezydenta Lubina.

Wnioski takie rozpatrywane są na posiedzeniach Komisji ds. Usprawnień Komunikacyjnych, której członkami są przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Lubinie (organ zarządzający ruchem na drogach gminnych), Urzędu Miejskiego w Lubinie (zarząd dróg gminnych i powiatowych), Komendy Powiatowej Policji oraz Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

Posiedzenia komisji odbywają się raz na trzy miesiące.

Dodaj komentarz