Opublikowany: wt, Kwi 11th, 2017

Marszałek dał na remont 30 naszych zabytków (WIDEO)

IMG_4644Z 5 mln zł, przeznaczonych na ratowanie dolnośląskich zabytków, subregion legnicki otrzymał aż 1,5 mln zł, czyli ponad 30 proc. wszystkich środków. W ostatnich dniach samorząd województwa rozdysponował własny budżet na prace konserwatorskie w łącznie 146 obiektach. 30 z nich znajduje się na terenie powiatów: legnickiego, głogowskiego, lubińskiego, jaworskiego, złotoryjskiego i polkowickiego.

Zaledwie dwa tygodnie temu zarząd województwa zatwierdził listę zabytków, które otrzymają dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wówczas wsparcie otrzymały Legnicka Biblioteka Publiczna, Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie oraz pałace w Ścinawie i Jerzmanowej. Natomiast w tym rozdaniu o dofinansowanie z budżetu samorządu województwa ubiegało się 320 wniosków.

2015-10-20Najwyższą kwotę, bo aż 150 tys. zł, otrzymał Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Jest to już druga dotacja przeznaczona na remont teatralnego dachu. Dwa lata temu z tego samego budżetu i na ten sam cel placówka dostała 180 tys. zł. Ale – jak przyznaje jej dyrektor Jacek Głomb – to wciąż za mało, by dokończyć inwestycję. Jeśli w przyszłym roku teatr otrzymałby podobną kwotę, dopiero wówczas udałoby się zakończyć prace remontowe dachu.

Spośród legnickich obiektów dofinansowanie otrzymały ponadto trzy świątynie. Parafia pw. św. Jana dostała 50 tys. zł na odnowę witraży, sanktuarium św. Jacka – 40 tys. zł na remont dachu oraz kościół Mariacki – 20 tys. zł na konserwację płyt epitafijnych umieszczonych na elewacji.

IMG_4615– Generalnie kierujemy się taką zasadą, by każdy mógł coś uszczknąć z tego tortu, dlatego wolimy przyznawać mniejsze kwoty niż duże dla niewielu – tłumaczy odpowiedzialny za kulturę wicemarszałek województwa Tadeusz Samborski.

Na dofinansowanie mogły liczyć nie tylko parafie, gminy czy instytucje publiczne. Dotacje otrzymali także prywatni właściciele zabytków, a wśród nich osoby, do których należą pałace w Warmątowicach Sienkiewiczowskich i Lubiechowej oraz zamek w Prochowicach.

IMG_0880Jak tłumaczy Dominik Kłosowski, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, przy ocenie wniosków komisja brała pod uwagę dostępność zabytków. Najwięcej punktów otrzymywały obiekty otwarte dla wszystkich, najmniej zaś np. domy zamieszkałe przez prywatnych właścicieli.

Na liście zabytków, które otrzymają dotacje, znalazły się ponadto zamek Grodziec, klasztor i mury obronne w Złotoryi, pałac w Gaworzycach oraz kaplica cmentarna w Prochowicach. Pomoc, w kwotach od 8 do 70 tys. zł, otrzymają także parafie w: Legnickim Polu, Kosiskach, Głogowie, Tymowej, Grodowcu, Krotoszycach, Snowidzy, Zimnej Wodzie, Chojnowie, Mściwojowie, Szklarach Górnych, Jakubowie, Proboszczowie, Pielgrzymce i aż dwie w Złotoryi.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..