Mandaty za duże odpady (WIDEO, FOTO)

Nie ma dnia, by mieszkańcy Związku Gmin Zagłębia Miedziowego nie zostawiali odpadów wielkogabarytowych przy osiedlowych PSZOK-ach. Te poza cyklicznymi „wystawkami” należy dostarczyć bezpłatnie do Centralnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Polkowicach przy ul. Działkowej 18. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat do 500 zł.

Stare kanapy, meble, wózki dziecięce czy opony – takie obrazki niemal każdego można zobaczyć przy osiedlowych PSZOK-ach na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Problem jest poważny.

– Takie działanie jest niezgodne z literą prawa – mówi Malwina Nadobna- Wiznerowicz, inspektor ds. edukacji ekologicznej w ZGZM i przypomina: – Wszyscy mieszkańcy Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, poza wyznaczonymi terminami „wystawek” mają obowiązek wywożenia odpadów wielkogabarytowych do Centralnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Polkowicach przy ulicy Działkowej 18.

Jak widać, wielu mieszkańców za nic ma przepisy. Zostawiają zbędne przedmioty przy osiedlowych PSZOK-ach. Nie są jednak bezkarni.

– Od początku roku strażnicy przeprowadzili ponad cztery tysiące kontroli punktów selektywnego zbierania odpadów – mówi Mirosław Sienkiewicz, Komendant Straży Miejskiej w Polkowicach. – Przeprowadzili w tym czasie ponad 500 interwencji. Udało nam się udowodnić pozostawianie odpadów przed PSZOK-ami ponad 30 osobom. W 30 przypadkach nałożyliśmy mandaty i pouczyliśmy około 40 osób.

Segregacja odpadów na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego odbywa się zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku.

– Akcja „wystawki” organizowana jest cyklicznie, raz w roku i wszyscy mieszkańcy są informowani o ich terminach – dodaje Malwina Nadobna- Wiznerowicz.

Najwięcej przypadków nielegalnego pozostawiania odpadów przed osiedlowymi PSZOK-ami jest w gminach Chocianów i Przemków. Grozi za to mandat do 500 złotych.

Zobacz także: 

 

 

FOT. UR/ZGZM

  1. Przecież ten problem można łatwo rozwiązać organizując wystawki raz na tydzień a nie raz na rok. Ewentualnie uruchomić infolinię na którą można zadzwonić żeby zamówić przewiezienie odpadów o dużych gabarytach do cpszo. Nie każdy ma przecież samochód żeby wywieźć takie rzeczy.

Dodaj komentarz