„Madonna Głogowska” zawitała do kolegiaty

Prezentacja unikalnej rekonstrukcji konserwatorskiej obrazu „Madonny Głogowskiej” była wyjątkowym wydarzeniem podczas wykładu dr. Łukasza Nawrockiego pt. „Rekonstrukcja obrazu Madonny Głogowskiej Łukasza Cranacha Starszego” w głogowskiej kolegiacie.

– Prelegent jest artystą malarzem, rzeźbiarzem, rekonstruktorem oraz konserwatorem dzieł sztuki – informuje Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, inicjator wydarzenia. – Jest również autorem wielu kopii i rekonstrukcji konserwatorskich a także nowatorskiej metody badawczej pomocnej przy identyfikacji fałszerstw dzieł sztuki.

Dr Nawrocki przedstawił historię obrazu oraz ponad 500-letni związek tego arcydzieła z kolegiatą głogowską. Jednym z wątków prelekcji było omówienie i zilustrowanie najistotniejszych zagadnień i najciekawszych tajemnic warsztatu malarskiego Łukasza Cranacha Starszego.

Wprowadzenia do wykładu dokonali ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz parafii kolegiackiej i Dariusz Czaja.

– Niecodzienną atrakcją spotkania była prezentacja unikalnej rekonstrukcji konserwatorskiej obrazu „Madonny Głogowskiej” namalowanej przez prelegenta na podstawie gruntownych badań konserwatorskich oraz takimi samymi materiałami i przy użyciu techniki i technologii malarskiej stosowanych w XVI wieku przez Łukasza Cranacha Starszego – dodaje Dariusz Czaja. – Prezentacja dzieła sztuki cieszyła się ogromnym zainteresowaniem głogowian. Oryginał obrazu, od zakończenia działań wojennych, znajduje się na terenie Rosji i jego szanse na powrót do Polski są nikłe.

Wykład dr. Nawrockiego to pierwsze z planowanych wydarzeń związanych z przyszłorocznymi obchodami 900-lecia powołania Kapituły Kolegiackiej w Głogowie.

Fot. Z. Błażejewski – TZG

Dodaj komentarz