LUBIN. Wybory spokojne, choć lokale pełne (FOTO)

IMG_5751Polska wybiera dziś swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Od 7 rano do lokali wyborczych w Lubinie przez cały czas przychodzą wyborcy. Członkowie obwodowych komisji wyborczych nie mają czasu na odpoczynek.

– Lubinianie przychodzą od samego rana, co chwilę pojawia się kilka osób. Szczególnie wielu wyborców mieliśmy po godzinie 11 i po 12, a więc tradycyjnie po mszach św. Na ogół w lokalu jest choć jedna osoba głosująca, choć najczęściej przychodzą całe rodziny, pewnie przy okazji niedzielnego spaceru – mówi Grażyna Kuczyńska, przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 45 w Lubinie.

IMG_5772Lokale wyborcze odwiedzają całe rodziny. Nie tylko dorośli, ale również dzieci, które towarzyszą swoim mamom, babciom, ojcom lub dziadkom i często też samodzielnie wrzucają karty do urn.

– Przyszłam z poczucia obowiązku. Poza tym chcę żeby kandydat, na którego zagłosowałam, dostał się Europarlamentu. Chcę po prostu mieć na to wpływ – mówi lubinianka.

Do lokali wyborczych przychodzą też osoby, które dopiero w tym roku uzyskały pełnoletność i są to ich pierwsze wybory w życiu.

IMG_5766– Sądzę, że lepiej mieć jakiś wpływ niż żaden. Nawet, jeśli instytucja, do której mamy wybierać, nie jest przez nas bardzo poważana – mówi lubinian, który w tym roku skończył osiemnaście lat i są to jego pierwsze wybory. – Nie tylko dla Polaków, ale także w skali ogólnoeuropejskiej do Parlamentu Europejskiego nie przywiązuje się specjalnej wagi. Ja uważam, że jest to bardzo ważna instytucja. Przecież większość prawa, które obowiązuje we wszystkich państwach członkowski powstaje właśnie w Europarlamencie. Jeśli więc chcemy mieć pewien wpływ na to, jak będzie wyglądało prawo także w Polsce, to warto zagłosować na ludzi z tej frakcji, która jest najbliższa naszym poglądom – dodaje.

IMG_5757Oprócz członków komisji wyborczych głosowaniom bacznie przyglądają się mężowie zaufania, których zadaniem jest kontrolowanie przebiegu wyborów. Dotychczas wybory w Lubinie przebiegają bez ekscesów.

– Wybory przebiegają spokojnie, wszystko zgodnie z regulaminem, z zasadami. Nie zauważyłyśmy nic niepokojącego – dodaje przewodnicząca.

Lokale będą otwarte do godziny 21. Wyniki poznamy nie wcześniej niż po 23.

DRM

Dodaj komentarz