LUBIN. Ruszyła majówka, tłumy na błoniach

IMG_4792Festiwal Kwiatów i Roślin i Festiwal Piwa w Lubinie rozkręciły się na dobre. Na lubińskich błoniach przewijają się tłumy ludzi. Jedni przychodzą spróbować piw z różnych miejsc świata, inni po to, by kupić rośliny i kwiaty do swoich ogródków. Na scenie już rozpoczęły się pierwsze koncerty. Gwiazdą dzisiejszego wieczoru będzie Ania Rusowicz.

Drugi Festiwal Kwiatów i Roślin rozpoczęło w tym roku lubińskie wydanie akcji „Polska w Kwiatach”. Przed siedzibą Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe zasadzono około 3 tysiące kwiatów. Były to begonie, aksamitki oraz koleusy. Akcję sadzenia kwiatów poprowadził znany z programu TVP „Rok w ogrodzie” – Witold Czuksanow.

IMG_4782– Akcja jest pomyślana tak, by zachęcić mieszkańców do poczucia odpowiedzialności za to, jak miasto wygląda – mówi Witold Czuksanow. – Ci, którzy tu dzisiaj przyszli, będą mogli myśleć, że to ich kwietnik i być może dzięki temu narodzi się coś w rodzaju nadzoru społecznego – dodaje dziennikarz.

Posadzić kwiatka przed siedzibą Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe mógł każdy. Uczestnicy sami tworzyli swoje własne kompozycje. Kwiaty udostępnił organizator. W akcji udział wzięła ponad setka mieszkańców, bo przecież sadzenie kwiatów to dziecinnie prosta czynność.

– Trzeba ustawić kwiaty, wyciągnąć je z doniczek, wykopać dziurę, wsadzić i zasypać. A potem już tylko podlewać – tłumaczy Maciek Siciński, który przyszedł sadzić kwiatki wraz ze swoim tatą. 

zawadka 2Na lubińskich błoniach natomiast od rana tętni życie.

– Przez cały czas odbywają się warsztaty dla dzieci, tak aby rodzice mogli je zostawić pod opieką i spokojnie skorzystać z naszej bogatej oferty. Od godziny 15 natomiast na scenie trwają koncerty. Dzisiaj gwiazdą jest Ania Rusowicz, jutro Mela Koteluk, a w sobotę Budka Suflera – mówi Marek Zawadka, dyrektor Ośrodka Kultury „Wzgórze Zamkowe”.

Na Festiwalu Piwa jest dziesięciu wystawców, którzy proponują szeroką gamę tego trunku. Można tam znaleźć powyżej stu rodzajów piwa butelkowego i ponad pięćdziesiąt lanego. Każdy wystawca proponuje coś innego. Wybór jest naprawdę duży.

– Polecam pilsy lekko słodkawe, bardziej nachmielone, a także ciemne deserowe, poza tym niefiltrowane, pszeniczne oraz bezalkoholowe – zachęca Grzegorz Grzywna, importer niemieckiego piwa.

Jeszcze więcej ludzi odwiedza Festiwal Kwiatów i Roślin. Sadzonki, nasiona czy cebulki proponuje około pięćdziesięciu wystawców, którzy nie mogą narzekać na brak klientów. Festiwale potrwają do późnego wieczora w sobotę, 3 maja. Wielką lubińską majówkę zwieńczy koncert Budki Suflera w ramach ostatniej trasy w historii zespołu.

DRM

Dodaj komentarz