LUBIN. „Robo-robaki” i żywe tarantule w „Muzie”

IMG_1857Poruszające się i reagujące na zachowanie ludzi roboty, ale i prawdziwe węże, skorpiony i pająki czy minerały i skały wydobyte w kopalni Rudna to tylko niektóre atrakcje zaplanowane w ramach sesji wyjazdowej Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Lubinie. Po raz drugi impreza odbywa się w Centrum Kultury „Muza”, które za wzorową organizację ubiegłorocznej edycji zostało mianowane regionalnym koordynatorem festiwalu.

Ponad 6 tysięcy osób już zarezerwowało sobie możliwość uczestnictwa w poszczególnych zajęciach i wykładach w ramach lubińskiej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. I nie ma się, co dziwić tak dużemu zainteresowaniem, bo zajęcia nie dość, że bezpłatne, to jeszcze wywołują masę emocji.

IMG_1827Oprócz warsztatów i zajęć praktycznych w ramach festiwalu zaplanowano również wykłady. Tegoroczną edycję zainaugurował wykład Mirosława Laskowskiego, dyrektora Zakładów Górniczych Rudna.

– Będę mówił na temat historii kopalni, technologii i rozwiązań technicznych, które stosujemy na dole. Oczywiście zaprezentuję to w bardziej przyjazny i popularny sposób. Powiem też o innowacjach i nowościach, które na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat wprowadziliśmy w podziemnych kopalniach KGHM – mówi Mirosław Laskowski.

Dolnośląski Festiwal Nauki odbywa się już po raz siedemnasty. Choć inicjatorem był Uniwersytet Wrocławski, obecnie organizatorami są wszystkie wrocławskie uczelnie wyższe, którym przyświeca jeden główny cel: zaprzyjaźnić dzieci i młodzież ze światem nauki.

IMG_1864– To jest dydaktyka prowadzona w trochę inny sposób. Nie jesteśmy ograniczeni programami nauczania. Możemy pokazywać najdziwniejsze i najpiękniejsze rzeczy. Chcemy pokazać młodym ludziom, że nauka jest piękna i warto się jej poświęcić – mówi prof. Kazimierz Orzechowski, koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

W Lubinie festiwal gości po raz drugi. W ubiegłym roku przez zajęcia i warsztaty w lubińskiej „Muzie” przewinęło się ponad 3200 osób. W tym roku lubińska sesja festiwalu również odbywa się w Centrum Kultury „Muza”.

– W uznaniu zasług za zeszły rok zostaliśmy mianowani regionalnym koordynatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Cieszymy się bardzo, bo jest to dla nas duże wyróżnienie – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury „Muza” w Lubinie.

IMG_1860Program dwudniowego Festiwalu jest niezwykle bogaty: od wykładów na temat kopalni, GMO, elektryczności, czy śmieci, przez warsztaty fizyczne i chemiczne, po pokazy świata owadów i płazów i warsztaty robotów LEGO. Jednym słowem – każdy znajdzie coś dla siebie.

– Myślę, że wszystkie tematy tego festiwalu są bardzo ciekawe i atrakcyjne. Szczególnie dla młodych ludzi. Ja czekam na wykład dyrektora Laskowskiego – Adam Myrda, starosta lubiński.

Współorganizatorami lubińskiej sesji wyjazdowej festiwalu nauki obok Centrum Kultury Muza są ZG “Rudna”, Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS oraz Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego.

DRM

Dodaj komentarz

*

code