LUBIN. Kolędy na metalofonach, ksylofonach i dzwonkach (FOTO)

IMG_8906Kolędy, pastorałki ale i pieśni patriotyczne w niecodziennej aranżacji na instrumenty perkusyjne zabrzmiały w Klubie pod Muzami w Lubinie. Koncert na marimbie, wibrafonach i tym podobnych instrumentach dał zespół Campanello, działający przy Szkole Podstawowej nr 3 w Ścinawie.

Zespół powstał w 1986 roku. Założycielem i pierwszym dyrygentem zespołu do 2001 roku był Zdzisław Francuz. To dzięki niemu Campanello używa niecodziennego instrumentarium.

– Te instrumenty, które stosowane są w zespole były najprzystępniejsze dla dzieci. Nie wymagały jakichś specjalnych wysiłków związanych choćby z zakupem, czy jakichś wyjątkowych umiejętności w opanowaniu sztuki grania na tych instrumentach – wspomina pan Zdzisław Francuz.

Faktycznie do tej pory to właśnie instrumenty wykorzystywane w zespole sprawiają, że dzieci tak ze ścinawskiej trójki, jak i potem młodzież kontynuująca naukę w Gimnazjum w Ścinawie i szkołach średnich z chęcią uczą się gry na tych instrumentach i pozostaje w szeregach zespołu.IMG_8882

– Dzieci próbują chętniej niż na innych instrumentach dlatego, że szybciej na instrumentach perkusyjnych widać efekty nauki. Najmłodsi członkowie zaczynają od dzwonków. Linie melodyczne są wówczas dosyć proste, łatwo wpadające w ucho. Jak uda im się nauczyć gry na dzwonkach, to później dostają już trudniejsze partie melodyczne, przechodzą na trudniejsze instrumenty, większe. Grają na instrumentach solowych, jak marimba czy wibrafon. I dopiero wówczas jest to już trudna sztuka – mówi Jowita Szubska, dyrygentka zespołu.

Mimo, że zespół sięga po znane kolędy, pastorałki, jak i pieśni patriotyczne to jednak można ich posłuchać w zupełnie nowym wydaniu.

– Wszystkie utwory aranżujemy pod kątem zespołu, ponieważ są tutaj cztery partie instrumentów, gramy na cztery głosy, jak chór. Do tego mamy dwa keyboardy, jest tam partia basowa. Jest tu bardzo dużo różnych linii melodycznych, które się nakładają – mówi Szubska. 

Klub Pod Muzami wypełniony był po brzegi. Koncertu wysłuchali między innymi Jadwiga Musiał, przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego, burmistrz Ścinawy – Krystian Kosztyła oraz Adam Myrda, starosta lubiński, który zdradził, że zespołu Campanello będzie można wysłuchać w powiecie lubińskim jeszcze nie raz.

– Powiem szczerze, że pierwszy raz będę na takim koncercie pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych. Natomiast z tego, co wiem zespół Campanello wykonuje także pieśni patriotyczne i mogę zapowiedzieć już, że będziemy zapraszać zespół na różne powiatowe uroczystości patriotyczne – powiedział starosta.

DRM

Dodaj komentarz