LUBIN. Chilijczycy w Lubinie

CHile współpraca 4Delegacja z chilijskiej szkoły górniczej odwiedziła lubiński Zespół Szkół nr 1. Placówki podpisały deklarację o współpracy i wymianie doświadczeń. Lubinian i Chilijczyków łączą nie tylko kwestie związane z kształceniem w zawodzie górnika, ale również osoba Ignacego Domeyki polskiego geologa i inżyniera górnictwa.

Powitanie chilijskiej delegacji z tamtejszego górniczego liceum przygotowano w Zespole Szkół nr 1 w Lubinie. Dyrektorzy obu placówek rozpoczęli od podpisania deklaracji współpracy.CHile współpraca 2

– Nasze pierwsze kontakty z dyrektorem szkoły w Santiago miały miejsce w 2012 roku, ale po raz pierwszy w Lubinie spotykamy się dopiero dziś. Mam nadzieję, że nie jest to ostatnie nasze spotkanie i że będziemy ze sobą współpracować, z tej racji, że największa spółka w naszym regionie – KGHM, prowadzi swoją działalność w Lubinie jak i w Chile – mówi Paweł Klimaszewski, dyrektor ZS nr 1 w Lubinie.

CHile współpraca 10– Jestem mile zaskoczony bardzo wysokim poziomem nauczania i samą organizacją szkolnictwa w Polsce. Dowiedziałem się, że w trakcie nauki dbacie także o ogólny rozwój człowieka – mówi Gustavo Sandoval, dyrektor Liceum Górniczego Santiago.

Spotkanie szkół opiera się między innymi o wymianę doświadczeń związanych z kształceniem górniczym. Jednak jest jeszcze jeden powód wizyty obywateli Chile w Lubinie.

– Jest to projekt oparty na postaci Ignacego Domeyki. Jestem w trakcie pisania doktoratu z teologii i psychologii duchowości Ignacego Domeyki. Wielkiego uczonego, wybitnego Polaka, który zapisał się na kartach historii tak Polski jak i Chile. Postać trochę zapomniana w Polsce, ale nie w Chile – mówi ks. Marcin Schmidt. – Jesteśmy w fazie przygotowywań do procesu beatyfikacji Domeyki. Moja rola polega na weryfikacji możliwości rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego – dodaje.

CHile współpraca 9Wcześniej Polacy również odwiedzili Chile. Były to uczennice Gminazjum nr 4 w Lubinie. Była to pierwsza szkoła z Lubina w Chile.

– Wrażenia niesamowite. Byliśmy na innym kontynencie. Podróż trwała 21 godzin, co dla nas było dość nietypowe. Oglądaliśmy dużo bardzo ciekawych krajobrazów, między innymi przepiękne góry, jakich wcześniej w życiu nie widziałam – opowiada Anna Słowikowska, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Lubinie.

Dla uczniów jak i dyrektora placówki z Santiago przygotowano szereg atrakcji. W tym między innymi zwiedzanie Parku Wrocławskiego.

DRM

Dodaj komentarz