LUBIN. 500 zł za kąpiel w fontannie

IMG_6291Za kąpiel w fontannie można dostać nawet 500 zł mandatu. Mimo, że w takie upały kąpiel w wodotrysku wydaje się dobrym pomysłem, to jednak należy pamiętać, że jest to zabronione i niebezpieczne, bo obiekty te nie są przystosowane do kąpieli, a w dodatku woda w fontannie może być zanieczyszczona. W Lubinie jednak są fontanny, w których schłodzić się można. Należą do nich te w Parku Wrocławskim, jak i ta na skwerze Kajko i Kokosza.

Będąc w mieście przy temperaturach powyżej plus 30 stopni Celsjusza mieszkańcy szukają miejsc, gdzie można się schłodzić. W Lubinie jest wiele skwerów i parków, gdzie znajdują się fontanny. Za kąpiel w wodotryskach można jednak zapłacić aż 500 zł kary. Co nam zatem wolno? Czy można np. się w fontannie tylko schłodzić? Czy lekkie ochlapanie się wodą jest również wykroczeniem?

IMG_6280Przepisy nie rozróżniają kwestii głębokości zanurzenia. Czy to jest kąpiel, jeśli zanurzymy tylko stopy, czy jeśli jesteśmy zanurzeni w tej fontannie po szyję. Sam fakt wejścia do tego rodzaju obiektu jest traktowany, jako kąpiel, która jest niezgodna z przepisami i grozi za to mandat – mówi Robert Kotulski, komendant Straży Miejskiej w Lubinie.

IMG_6315

   Z miejskich wodotrysków najczęściej korzystają dzieci, Straż Miejska przypomina, że za najmłodszych odpowiedzialność karną ponoszą rodzice, bądź opiekunowie.

– Tutaj należy przypomnieć o odpowiedzialności z kodeksu wykroczeń za zaniedbanie, polegające na narażeniu dziecka na niebezpieczeństwo. Po pierwsze sam fakt korzystania z miejsc, które nie są do tego przeznaczone, a zatem możemy dzieci narazić na różne urazy fizyczne.IMG_6302 Po drugie dzieciom grożą wszelkiego rodzaju zakażenia, gdyż ta woda jest niezdatna do zabawy i przede wszystkim do picia – dodaje komendant

Woda w fontannach jest niefiltrowana i znajduje się w zamkniętym obiegu. Ze względu na to można w niej znaleźć naprawdę wszystko, od wszelkich bakterii po psi, czy nawet ludzki mocz.

Obecnie przy wejściach do parków na terenie miasta znajdują się regulaminy korzystania z terenów zielonych. Są tam informacje dotyczące użytkowania fontann. Przy wodotryskach znajdują się też stosowane napisy o zakazie wchodzenia do wody. 

Władze Lubina zadbały jednak o mieszkańców. Są miejsca, w których można się schłodzić w wodotryskach.. Jeśli więc szukamy ochłody, warto wybrać się do Parku Wrocławskiego lub na skwer Kajko i Kokosza, gdzie znajdują się fontanny dostosowane do tego, by można było się w nich ochłodzić.

DRM

Dodaj komentarz