Lekarze wyszkoleni, teraz asystenci

Ponad 700 legnickich lekarzy zostało przeszkolonych w wystawianiu zwolnień przez Internet. Lada moment wyręczą ich w tym asystenci medyczni. W dalszym ciągu elektroniczne zwolnienia nie cieszą się dużą popularnością wśród lekarzy z naszego regionu.

– Do tej pory pracownicy legnickiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzili 125 szkoleń dla lekarzy, w tym 37 w miejscu pracy lekarza – poinformował na konferencji prasowej Jerzy Ulewski, dyrektor oddziału ZUS w Legnicy. W Legnicy szkoleniami objęci są także płatnicy składek, czyli placówki medyczne i firmy, do których już spływają elektroniczne zwolnienia lekarskie.

– Już wkrótce lekarzy w wystawianiu e-ZLA wyręcza upoważnieni przez nich asystenci medyczni – dodaje Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Legnicki oddział ZUS będzie ich szkolił zarówno w placówkach służby zdrowia, jak i na salach obsługi klientów.

W regionie legnickim e-ZLA stanowią 17,74 proc. wszystkich wystawionych przez lekarzy zwolnień. Znacznie szybciej sięgają po nowe technologie medycy z subregionu wałbrzyskiego i wrocławskiego – tamtejsze oddziały ZUS odnotowały już odpowiednio 37,51- i 40,25-procentowy udział elektronicznych zwolnień. W kwietniu, w skali ogólnopolskiej, już co czwarte zwolnienie wystawione zostało on-line.

Pracownicy ZUS zachęcają lekarzy do sięgania po nowe rozwiązanie już teraz, zanim stanie się ono obowiązkowe. – Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia – podkreśla Iwona Kowalska. – Gdy tylko lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei na przykład adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy i numer statystyczny choroby. Możliwy jest podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS – wylicza.

Zwolnienia w wersji papierowej ostatecznie znikną 1 grudnia tego roku.

Dodaj komentarz