Legnica walczy ze smogiem

W Legnicy na dobre rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił temat zagrożenia smogiem. Miasto już od kilku lat intensywnie z nim walczy, podejmując szereg doraźnych i dalekosiężnych działań.

Jedną z najważniejszych form tej walki jest dofinansowywanie kosztów, związanych z wymianą tradycyjnych źródeł ciepła na ekologiczne. Do 2016 roku pieniądze na ten cel pochodziły programu KAWKA. Obecnie miasto finansuje je z własnego budżetu. Mieszkańcy otrzymać mogą zwrot 45 proc. nakładów, maksymalnie 5 tys. zł.

To narzędzie cieszy się dużą popularnością wśród legniczan. Od czerwca 2015 r. zlikwidowano już 1044 takich trujących źródeł – piece kaflowe i centralnego ogrzewania. Dzięki temu, w ciągu jednego roku, spala się w mieście prawie dwa tysiące ton mniej węgla, który emituje toksyny.

Ekologiczne źródła ciepła wprowadzają głównie osoby fizyczne w swych mieszkaniach. Ostatnio ekologiczne ciepło popłynęło z kilkudziesięciu źródeł w remontowanych przez miasto kamienicach przy ul Głogowskiej 10 i 71, z Przedszkola nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 2, które podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej. Z dofinansowania skorzystały już setki osób na łączną kwotę zbliżającą się do trzech milionów złotych.

Wymiana ogrzewania paliwem stałym na ekologiczne to nie jedyny sposób na smog. W ubiegłym roku przeprowadzona została inwentaryzacja wszystkich źródeł niskiej emisji. To jedna z pierwszych takich inicjatyw w kraju. – Dzięki mapie dostępnej na stronie www.izne.legnica.eu możemy dowiedzieć się, która dzielnica w naszym mieście może pochwalić się najbardziej ekologicznym ogrzewaniem – informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

Mniejszej emisji spalin sprzyja poprawa infrastruktury drogowej. – Budujemy i remontujemy drogi. Powstał zintegrowany systemu zarządzania ruchem i transportem publicznym. MPK otrzymuje nowe autobusy o ekologicznych systemach napędów, a wkrótce także hybrydowe. Na poprawę jakości powietrza w Legnicy wpływają również stałe nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin – wylicza Arkadiusz Rodak.

Mieszkańcy są na bieżąco informowani o jakości powietrza. Ostrzeżenia znajdują się na www.legnica.eu, na tablicach ITS oraz tablicy na budynku przy Witelona, przedstawiającej prognozowaną jakość powietrza.

Dodaj komentarz