LEGNICA. Seniorzy walczą o 30 groszy zniżki (FOTO)

IMG_5344Podczas dzisiejszego happeningu, zorganizowanego na legnickim Rynku, uczestnikom projektu „Aktywni Seniorzy – Obywatelskie Społeczeństwo”, zaledwie w pół godziny, udało się zebrać 178 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie ujednolicenia ulg na przejazdy autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Seniorzy postanowili zaktywizować mieszkańców, by pomogli im rozwiązać jeden z ich problemów. Za taki uznają system cen biletów komunikacji miejskiej. – Obecnie funkcjonują bowiem dwa rodzaje ulg: pięćdziesięcioprocentowa i czterdziestoprocentowa. Ta pierwsza wynika z ustawy przyjętej przez parlament i dotyczy zwłaszcza studentów, druga natomiast jest dziełem radnych poprzedniej kadencji. W jej efekcie miedzy innymi emeryci, przed ukończeniem siedemdziesiątego roku życia, oraz uczniowie, płacą za bilet nie 1,50, ale aż 1,80 złotych – tłumaczy Grzegorz Wala z Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich.

IMG_5323Dla uczestników projektu jest to sytuacja niezrozumiała. Z jednej strony uważają, że funkcjonowanie dwóch rodzajów ulg może powodować wątpliwości u części pasażerów. Z drugiej zaś, nie znajdują powodu, dla którego emeryci i renciści, czy jadący do szkoły uczniowie, mają płacić za bilet więcej aniżeli właściciele psów, czy osoby przewożące spore bagaże. Koszt przewozu pupila czy bagażu to właśnie 1,50 zł.

By to zmienić seniorzy postanowili stworzyć obywatelski projekt uchwały w sprawie ujednolicenia stawek biletów, domagając się by ulga gminna równała się uldze ustawowej i wynosiła 50 proc. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska Legnicy, do której projekt uchwały trafi w przyszłym miesiącu.

Z

Dodaj komentarz