Nasz elektorat to elektorat buntu. Jest zdyscyplinowany i chodzi do wyborów – uważają przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy, którzy w radzie miejskiej liczą na osiem mandatów. Ich hasło wyborcze, to „Nowa prawica, nowa Legnica”.
Na ich listach znajdują się bardzo młodzi kandydaci. Średnia wieku, to około 25 lat. Liderem jest kandydujący na prezydenta Legnicy, Jacek Bondarewicz. Natomiast jedyną do sejmiku Mateusz Bułhak, pochodzący z gminy Prochowice.
Młodzi domagają się likwidacji straży miejskiej. – Mój tato pracował kiedyś w tej formacji i zna ją od środka. Twierdzi, że to słuszna idea – podkreśla Adrian Rząsa.
Ponadto kandydaci domagają się obniżenia pensji prezydenta i dyrektorów wydziałów w magistracie. Są też za ograniczeniem diet wypłacanych radnym. Jeśli zdobędą władzę, sprywatyzują oświatę i wszystkie spółki komunalne. Planują też obniżyć podatki od nieruchomości dla przedsiębiorców i całkowicie zlikwidować tę daninę od osób fizycznych.
Ciekawym pomysłem jest utworzenie parków piwnych. Młodzi chcą, by w każdej dzielnicy było miejsce, w którym można by legalnie pić piwo bez narażenia na ukaranie mandatem. Zamiast w krzakach i pod śmietnikami, w takim miejscu spożywanie alkoholu zakupionego w sklepie byłoby legalne. Ponadto Nowa Prawica zamierza znieść uchwałę ograniczającą ilość miejsc, w którym można sprzedawać napoje alkoholowe.
Młodzi są przeciwnikami zadłużania miasta. Ich zdaniem mieszkańców czekają trudne czasy i zaciskanie pasa, bo obecne władze miasta korzystają z kredytów, które będą musiały spłacać następne pokolenia. – Koniec z budżetowym deficytem – przekonują.
Tak jak Toruń jest dumny z Mikołaja Kopernika, tak Legnica powinna się szczycić Witelonem. Kandydaci mają pretensje, że ta postać jest mało znana mieszkańcom, a mogłaby być jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Legnicy.
Kolejnym punktem w programie wyborczym Nowej Prawicy jest zwiększenie Legnickiego Budżetu Obywatelskiego do 3 mln zł i zwiększenie do 13 obszarów miejskich, w których można głosować na poszczególne propozycje. Z niezbędnych inwestycji wymieniają budowę mostu na Kaczawie i budowę zbiorczej drogi południowej.
Okręg nr 1 (Złotoryjska-Jaworzyńska): 1. Ireneusz Wieczorkiewicz, 2. Krzysztof Kwiatkowski, 3. Agata Flondro, 4. Mateusz Kubranowicz, 5. Adam Buraczyński, 6. Piotr Rubisz, 7. Ewelina Janiga, 8. Joanna Hajduk, 9. Marta Gembara, 10. Paweł Fedorczak.
Okręg nr 2 (Centrum): 1. Michał Korczak-Michalewski, 2. Krzysztof Konarski, 3. Mateusz Illing, 4. Dorota Kipiel, 5. Bartosz Rzepka, 6. Sylwia Janiga, 7. Mateusz Gęborski, 8. Agnieszka Szewerniak, 9. Mateusz Nowak, 10. Anna Skulimowska, 11. Krystian Rakoczy.
Okręg nr 3 (Kopernik): 1. Adrian Rząsa, 2. Grażyna Korzeniewska, 3. Rafał Łyszkowski, 4. Agata Pielichowska, 5. Małgorzata Więdłocha, 6. Dorota Sosińska, 7. Urszula Czop, 8. Patryk Łyszkowski, 9. Michał Doniec.
NIE „Sprywatyzuje szkoły” tylko w porwadzi bony edukacyjne jak w Gminie Jarocin