LEGNICA. Nowa inwestycja na Zakaczawiu

IMG_6435Ruszyły prace związane z budową placu Sybiraków u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego, Wrocławskiej i Czarnieckiego, gdzie wzniesiony zostanie pomnik Zesłańcom Sybiru. Powstanie reprezentacyjne miejsce pamięci, przypominające o gehennie Polaków, ale też nowa strefa wypoczynku. Ta część miasta zmieni się dzięki kolejnemu etapowi rewitalizacji.

– Prace rozpoczęły się od zerwania nawierzchni na ulicy Wrocławskiej – informuje rzecznik prasowy magistratu, Arkadiusz Rodak. – Okazało się, że pod jedną warstwą kostki brukowej odkryto kolejną. Zakres robót jest bardzo duży. Zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Wykonana zostanie kanalizacja deszczowa, wymienione przyłącza kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, kable energetyczne. Ulica będzie wyłożona kostką – dodaje urzędnik.

Plac Sybiraka bardzo się zmieni, podobnie jak jego najbliższe sąsiedztwo. Zostanie wyłożony kostką granitową, w otoczeniu zieleni i drzew. Oświetlą go latarnie. Powstanie mała architektura, zainstalowane będą ławeczki i kosze.

Grzegorz NiemyjskiWłaśnie tutaj wzniesiony będzie pomnik Zesłańcom Sybiru. O jego budowę zabiegał Związek Sybiraków. Projekt monumentu zaakceptowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jego autor, legnicki artysta Grzegorz Niemyjski, zaproponował kompozycję, której elementami są wznoszące się szyny z pokładami kolejowymi. Można będzie na nie wejść i symbolicznie uczestniczyć w drodze zsyłki Polaków.

Na podkładach i trzech monumentalnych blokach z granitu umieszczone zostaną nazwy miejscowości – największych skupisk zesłańców: Irkuck, Tobolsk, Tomsk, Kołyma, Władywostok, Workuta, Ałma-Ata. Na jednym z bloków będzie umieszczony napis: „Pamięci polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940-1956 w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości – legniczanie”. Pomnik będzie podświetlony, co podkreśli jego monumentalną kompozycję.

Dzięki tej inwestycji mieszkańcy zyskają też 32 miejsca postojowe. Koszt tego zadania, pn. „Przebudowa ul. Wrocławskiej – budowa placu Sybiraków i pomnika Zesłańcom Sybiru”, to ponad 2 mln zł. Fundacja Polska Miedź przyznała darowiznę w kwocie 250 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy pomnika.

Z

Dodaj komentarz