Opublikowany: pon, Cze 13th, 2016

LEGNICA. Modni autobusowi (WIDEO, FOTO)

20160613_101206Flota miejskich autobusów powiększyła się o dwanaście dwunastometrowych i trzy piętnastometrowe solarisy urbino. Wszystkie należą do najnowocześniejszych. Są przyjazne dla pasażerów, w tym także niepełnosprawnych, i środowiska naturalnego. Spełniają międzynarodową normę tzw. Euro 6.

Na legnickim Rynku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało dziś swój nowy tabor. To 10 Solarisów Urbino i Mercedes, który przeznaczony będzie do obsługi mniej uczęszczanych tras. Jesienią dołączy do nich jeszcze pięć solarisów.

20160613_101720Prezes MPK, Zdzisław Bakinowski przyznaje, że marzy mu się moment, w którym korzystanie z komunikacji publicznej przestanie się kojarzyć z niezamożnością. Tym bardziej, że w wielu europejskich miastach, w tym także w Lubinie – gdzie autobusy są za darmo – podróż komunikacją publiczną staje się wręcz snobistyczną modą. Tam z samochodów korzystają już tylko ci, którzy naprawdę muszą. Czy Legnica ma szansę wpisać się w ten spopularyzowany przez hipsterów i ekologów tredn? Prezydent Tadeusz Krzakowski uważa, że to realna perspektywa.

20160613_101827Dwie dekady temu brak prawa jazdy był wśród młodzieży swoistym obciachem. Każdy zapisywał się na kurs, bo brak uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi skazywał go na towarzyski niebyt. Dziś ta tendencja się odwróciła. Szkoły jazdy mają problemy z frekwencją na zajęciach.

Legniczanie również ulegają europejskiej modzie i stawiają na transport publiczny. Tak jak m.in. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Anna Gątowska, która nie korzysta z własnego auta i korzysta z autobusów.

20160613_100626Dwunastki, czyli autobusy liczące 12 metrów długości, będą mogły przewozić łącznie 95 pasażerów, natomiast tzw. piętnastki – aż 135. Kierowcy nie ukrywają, że w ciągu dwóch dekad przesiedli się z malucha do mercedesa. To opinia m.in. Roberta Kliszewskiego, który w MPK pracuje od dwóch dekad.

Autobusy są wyposażone w rampy umożliwiające wjazd różnego typu wózków inwalidzkich, w tym o napędzie elektrycznym. Nowością są zewnętrzne tablice informacyjne dla osób niedowidzących oraz system zapowiedzi głosowych wewnątrz i na zewnątrz pojazdów. Przyciski STOP i otwierające drzwi są dodatkowo opisane alfabetem Braila.

.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..