LEGNICA. Duże stężenie smogu nad miastem (WIDEO)

2015-11-09 16_25_14Tak wysokiego stężenia zanieczyszczeń w Legnicy jeszcze nie było. Między innymi mgła, brak wiatru i duża wilgotność powietrza spowodowały, że stężenie smogu w mieście przekroczyło dopuszczalne normy. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zapewnia, że zagrożenie już minęło, a Urząd Miasta przekonuje, że robi wszystko, żeby zanieczyszczeń było mniej.

W ubiegłym tygodniu stacja pomiarowa przy Al. Rzeczypospolitej odnotowała najwyższe stężenie pyłu PM 10. W piątek w godzinach wieczornych, w powietrzu znajdowało się prawie 400 mikrogramów zanieczyszczeń. To o wiele za dużo. Szkodliwy smog odczuli mieszkańcy Legnicy.
– Słyszałam, że i Kraków opanował smok, nie krakowski, ale smog który dotarł także do nas – mówiła jedna z legniczanek.2015-11-09 10_36_56
Legnica nie tylko wyprzedziła Kraków, ale znalazła się w europejskiej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast. Informacja o niebezpiecznie wysokim stężeniu pojawiła się na stronie Urzędu Miasta i na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na tak fatalną sytuację w mieście złożyło się kilka czynników. Przyczyniła się do tego pogoda, ale także sami mieszkańcy.
– Niestety zdarza się, że legniczanie spalają odpady komunalne, butelki, pety, tworzywa sztuczne, nawet gumy od starych butów czy ubrania – mówi Łucja Strzelec, kierownik delegatury WIOŚ w Legnicy.
Do tak fatalnej sytuacji przyczyniają się także spaliny. W Legnicy zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy pojazdów, które także zanieczyszczają powietrze. Urząd Miasta od kilku miesięcy walczy z unoszącym się w powietrzu smogiem, wprowadzając projekt KAWKA. Program zapewnia dofinansowanie na likwidację ogrzewania węglowego i przejście na ekologiczne źródło ciepła.
– Po udokumentowaniu swojej inwestycji rachunkami czy fakturami, można uzyskać nawet 45 procent dofinansowania, a to się naprawdę opłaca – mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Legnicy.
Jak na razie do projektu zgłosiło się prawie 200 osób, to dalej niewiele, jak na prawie stu tysięczne miasto.
– Likwidacja niskiej emisji w skali całego kraju, a także w skali Europy wymaga długofalowego działania. Rozpoczęliśmy spis systemów grzewczych w budynkach. Chodzi o piece, kominki czy kuchnie opalane paliwem stałym, np. węglem lub drewnem. Spis prowadzony jest w ramach programu KAWKA i potrwa do przyszłego roku – mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Legnicy.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zapewnia, że wiatr i deszcz przegonił smog z Legnicy. Jego stężenie nad miastem można obserwować na stronie www.wroclaw.pios.gov.pl. Kiedy stężenie pyłu PM 10 jest wysokie, dzieci, alergicy czy osoby chorujące na astmę lub mające problemy z płucami powinny zostać w domu. Duża ilość smogu może powodować trudności z oddychaniem.

zobacz też: 

MAK

  1. Dobry artykuł, w rzetelny sposób przedstawiono informacje. Problem ten dotyczy nas wszystkich dlatego warto informować,dlaczego nie można palić wszystkiego w piecach i jak można takiej sytuacji zapobiegac.

Dodaj komentarz