Kościół Pokoju z prestiżową nagrodą

Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze znalazł się w niewielkim gronie polskich zabytków wyróżnionych w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków.

Konkurs „Zabytek Zadbany”zorganizowany został po raz 44. Gala, podczas której honorowane są zabytkowe obiekty i ludzie dbający o ich stan, odbywa się w tym samym czasie, gdy świat celebruje Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Jaworska świątynia zwyciężyła w kategorii „Architektura i budownictwo drewniane”. Wyróżnienia przypadły Papierni – młynowi papierniczemu w Dusznikach-Zdroju i kościołowi Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie, w województwie kujawsko-pomorskim.

Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o charakterze religijnym na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościoły Pokoju powstały w II połowie XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-48). Naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na podległych mu terytoriach — w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy. Do dzisiaj przetrwały dwa Kościoły Pokoju — w Jaworze i Świdnicy — natomiast kościół w Głogowie spłonął w XVIII w. w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna.

Dodaj komentarz