Opublikowany: pt, Lip 21st, 2017

Kolejny dzień protestów przed sądem (WIDEO, FOTO)

Po wprowadzonych wczoraj sejmowych zmianach w sądownictwie, legniczanie wieczorem znów spotkali się przed siedzibą Sądu Okręgowego przy ul. Złotoryjskiej. Podobnie, jak mieszkańcy innych regionów kraju, głośno apelowali do prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie trzech ustaw, które uzależniają władzę sądowniczą od jednego polityka, którym jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zmiany wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość doprowadzą do tego, że wszystkich 83 sędziów Sąd Najwyższego, i to w trakcie trwania kadencji, z dnia na dzień przejdzie w stan spoczynku. Kto z tego gremium będzie mógł nadal orzekać – zdecydują politycy, według zupełnie niejasnych kryteriów.

Wielu Polaków wyraża swój sprzeciw. Wychodząc na ulice, nie chcą upartyjnienia sądów, a co za tym idzie – złamania trójpodziału władzy.

Manifestanci przypominają, że po sędziach przyjdzie czas na wolne media i cytują słowa poseł PiS Krystyny Pawłowicz, która reporterowi Onetu zapowiedziała, że po wakacjach przyjdzie czas na rozliczenie dziennikarzy, których potocznie nazywa się czwartą władzą.

Uczestnicy protestu przed drzwiami prowadzącymi do sądu złożyli świece i białe kwiaty, które w ostatnich dniach stały się ogólnopolskim symbolem niezgody na zmiany ustrojowe w Polsce. Tłum skandował między innymi: – Wolne sądy, chcemy veta! Wolność, równość, demokracja!

Następnie, dla przypomnienia, odczytano fragment wstępu do Konstytucji RP. Były też wiersze Adama Asnyka oraz poety Juliana Kornhausera, prywatnie teścia prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na pikiecie pojawiło się kilu działaczy Platformy Obywatelskiej. Zabrakło natomiast sympatyków Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wśród znanych twarzy – oprócz aktorów – wypatrzyliśmy lekarzy, radców prawnych i adwokatów.

Według różnych szacunków, przed legnickim sądem pojawiło się wczoraj od dwustu do trzystu osób. Na tym jednak nie koniec protestów. Kolejne spotkanie w tym samym miejscu zaplanowane jest na dziś, również na godz. 21.

.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..