KGHM/LUBIN. Wielki finał olimpiady z Tomaszem Kammelem

IMG_4130Jak nazywa się kopalnia w USA w stanie Nevada należąca do spółki KGHM International?, Jak nazywa się tradycyjny galowy strój górniczy?, Jaka skała buduje spąg złoża rud miedzi LGOM? – to tylko kilka z ponad 700 pytań, z jakimi musieli zmierzyć się finaliści „Olimpiady Wiedzy o KGHM i Regionie”. Finał odbył się w lubińskiej Muzie w ramach barbórkowego spotkania kierownictwa Polskiej Miedzi z młodzieżą szkolną. Imprezę poprowadził Tomasz Kammel.

Prezenter – jak przyznał – sumiennie przygotowywał się z zakresu wiedzy o Polskiej Miedzi.

IMG_4126–  Poczytałem na temat KGHM. Poza tym to jest temat, który mnie interesuje też dlatego, że ja stąd pochodzę (prezenter pochodzi z Jeleniej Góry – przyp. red.). Nie można się wykazać niewiedzą będąc z tych terenów – mówi Tomasz Kammel.

Organizator – Towarzystwo Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego w Sieroszowicach – przygotował 735 pytań. Dwudziestu finalistów podzielono na dwie kategorie gimnazjum i szkołę podstawową. Uczestnicy po kolei odpowiadali na pytania.  Za złą odpowiedź musieli przebić balon szpilką. Każdy miał po trzy balony, a więc trzy szanse. Wszyscy byli doskonale przygotowani.

IMG_4122– Głównie uczyłam się z Internetu na podstawie pytań do olimpiady. Ale też z książki Jana Paździory i z opowieści różnych osób  z mojej rodziny związanych z KGHM – mówi Natalia Dobroń, Gimnazjum w Złotoryi.

Uczestnicy potrafili na przykład opowiedzieć, jak przebiega proces produkcji miedzi w KGHM. 

– Na początku jest wiercenie otworu, później wydobycie za pomocą maszyn urobku, potem rozwozi się to do hut i zakładów wzbogacania rud i potem się sprzedaje – mówi Piotr Mroczko – Szkoła Podstawowa w Chocianowie.

Każda z grup uczestniczyła w trzech rundach trudnych pytań. Zmaganiom przyglądali się między innymi przedstawiciele zarządu KGHM: Jacek Kardela i Marcin Chmielewski.

DRM’

Dodaj komentarz