Opublikowany: pon, Maj 28th, 2018

Nie jesteś sam – lubiński MOPS obejmuje opieką uczniów

Ważnym, a zarazem niezbędnym aspektem edukacji szkolnej dzieci i młodzieży są działania w obszarze profilaktyki uzależnień i przemocy. Dlatego od kilkunastu lat zarówno w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych w Lubinie prowadzone były przez pedagogów szkolnych oraz doświadczonych wychowawców Szkolne Grupy Profilaktyczne.

W mijającym roku szkolnym prowadzono ponad 20 takich grup, w 13 szkołach podstawowych i średnich. Działania te mają charakter profilaktyki uniwersalnej i wynikają z realizacji przez lubińskie instytucje Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lubina.

– W tym roku szkolnym w SP 14 opieką objętych jest 38 uczniów. Podstawowym celem spotkań grupowych z uczniami jest przekazanie im w formie zabaw i warsztatów – adekwatnie do wieku – wiedzy na temat ryzyka i niebezpieczeństwa, jakie niesie eksperymentowanie z narkotykami. Zarówno tymi legalnymi, jak alkohol, nikotyna, jak i nielegalnymi – mówi Joanna Osadczuk, pedagog w Szkole Podstawowej nr 14 w Lubinie.

W trakcie spotkań uczniowie uzyskują też pomoc i wsparcie w rozwijaniu zainteresowań i pasji oraz umiejętności podnoszących potencjał inteligencji emocjonalnej, niezbędnej do bezpiecznego radzenia sobie w sytuacjach np. presji rówieśniczej czy codziennego stresu w domu i w szkole. Młodzi ludzie uczą się pewności siebie, swobody wyrażania myśli i uczuć, niezależnego myślenia i współpracy w grupie, co stanowi naturalny potencjał do życia wolnego od używek. Ponadto uczą się pokojowego rozwiązywania konfliktów, koncentracji, empatii i prostych technik relaksu i zarządzania złością.

W Szkole Podstawowej nr 14 w Lubinie zajęcia w grupach prowadzą również nauczyciel muzyki i wychowania fizycznego.

– Chcemy zainteresować dzieci sportem. Grają one głównie w piłkę ręczną, koszykówkę czy piłkę nożną. Dzieci mają możliwość reprezentowania szkoły podczas różnego rodzaju zawodów, a to w znaczny sposób poprawia ich samoocenę – mówi Jerzy Tadla, nauczyciel wychowania fizycznego w SP 14 w Lubinie.

Zajęcia muzyczne prowadzi z kolei Krzysztof Figurski: – Poznajemy się nawzajem od innej strony niż tylko tej szkolnej – mówi nauczyciel muzyki.

Zajęcia w grupie są dobrowolne, rodzice wyrażają na nie zgodę, a pedagodzy uzyskują merytoryczne wsparcie uczestnicząc w comiesięcznych spotkaniach z psychologiem i pracownikiem Sekcji Profilaktyki Uzależnień w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie.

Materiał filmowy:

Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..