Opublikowany: wt, Lis 12th, 2019

Jaworzanie uczcili Niepodległą (FOTO, WIDEO)

Biało-czerwono, patriotycznie, sportowo i na słodko – tak jaworzanie obchodzili 11 listopada w ramach 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Dzień Patrona Miasta – św. Marcina. Obchody potrwają do środy.

Przed głównymi uroczystościami, wspólne świętowanie w Jaworze rozpoczęło się już… 4 listopada od zajęć edukacyjnych dla szkół i przedszkoli w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Placu Seniora i przy ul. Moniuszki. W minioną środę Jaworski Ośrodek Kultury zorganizował robienie biało-czerwonych kotylionów. 7 listopada Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z panią Danutą Danielewicz pod hasłem „Poezją i pędzlem zapisane. Mała codzienność w ojczyźnie”. 8 listopada był dniem, który upłynął na sportowo. Rozegrano dwa turnieje „O Marcinkowy Rogal”: piłki nożnej chłopców jaworskich szkół podstawowych w SP 2 i turniej piłki siatkowej szkół podstawowych w SP 1. W ramach obchodów odbyły się też Strzeleckie Zawody Niepodległościowe o Puchar Burmistrza Miasta Jawora na strzelnicy w Grzegorzowie oraz Turniej Szachowy o kosz rogali świętomarcińskich.

11 listopada odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta Jawora w Kościele św. Marcina. Potem delegacje przeszły na jaworski Rynek, gdzie złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego. Przemarsz był wyjątkowy – mieszkańców połączyła biało-czerwona flaga o długości prawie 50m. Patron miasta, św. Marcin na koniu oraz marszałek Piłsudski zaprowadzili gości na występ artystyczno-historyczny. Można było także spróbować pysznych rogali świętomarcińskich oraz przysmaku z gęsi. Muzeum Regionalne w Jaworze zaprosiło tego dnia na wystawę pn. „Lwów. Perła Niepodległej Polski / Widokówki i odznaczenia” z kolekcji wrocławianina, Zdzisława Piwko. Miłośnicy sportu wystartowali w „Biegu do wolności” na dystansie 1111 metrów na stadionie na osiedlu Przyrzecze.

Podczas uroczystej akademii w jaworskim teatrze poznaliśmy nowego Honorowego Obywatela Miasta Jawora oraz laureatów Nagrody Miasta Jawora. Tegorocznym laureatem został ogłoszony pan Wilgusz Mirowski – wieloletni kierownik warsztatów szkolnych przy Szkole Zawodowej w Jaworze (obecnie PCKZ). Natomiast Pan Lesław Chrzanowski – trener jaworskiego Klubu Sportowego „Olimpia” i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Jaworze otrzymali w tym roku prestiżową Nagrodę Miasta Jawora. Taką uchwałę jaworscy radni podjęli na sesji Rady Miasta w październiku br.

Na tym nie koniec jaworskich obchodów poświęconych Niepodległej. 12 i 14 listopada Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie poetyckie dla dorosłych, poświęcone poezji i pieśni niepodległościowej oraz na „Patriotyczne karaoke”.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Materiały wideo TV Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..