Opublikowany: nie, Wrz 22nd, 2019

Z Jawora do Getyngi – pamięci doktora Ebsteina (FOTO)

Jaworska konferencja naukowa poświęcona pamięci Wilhelma Ebsteina zgromadziła europejskich liderów kardiologii i kardiochirurgii i światowej sławy ekspertów. Miejsce konferencji nie było przypadkowe, bowiem właśnie w Jaworze urodził się naukowiec, który już za życia był uważany na całym świecie za jednego z najważniejszych specjalistów dziedzinie chorób metaboliczny. Jednak świat zapamiętał go przede wszystkim jako odkrywcę wrodzonych wad serca nazwanych po latach anomaliami Ebsteina.

Do Jawora przybyli wybitni eksperci – ambasadorowie nowoczesnej kardiochirurgii, jak prof. Rüdiger Lange z Monachium czy dr Patrick Perier z Paryża reprezentujący Europejskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgii. Na czele komitetu organizacyjnego wydarzenia stał dr Artur Kwaśniewski oraz dr Marian Zembala. Konferencja miała wymiar specjalistyczny, historyczny i kulturowy. W Teatrze Miejskim odbywały się odczyty o tematyce stricte medycznej. Mówiono też o uniwersalnym znaczeniu postaci i dorobku Ebsteina. W Muzeum Regionalnym odbyła się uroczystość odsłonięcia popiersia, a obchody zakończyły kantaty J.S. Bacha wykonane przez artystów Polskiej Opery Królewskiej w ramach Jaworskich Koncertów Pokoju. Organizatorami wydarzenia było m.in. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Medicus, Dolnośląska Izba Lekarska oraz Oddział Regionalny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Ziemi Lubińskiej.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..