Opublikowany: czw, Kwi 12th, 2018

Iluzja, której zabrakło finezji (WIDEO, FOTO)

Międzynarodowe jury Legnickiego Festiwalu Srebra wyłoniło dziś zwycięzców 27. edycji konkursu. Tradycyjnie nazwiska laureatów owiane są tajemnicą. Poznamy je dopiero podczas wernisażu pokonkursowej wystawy. Tegorocznym tematem, z jakim zmagali się uczestnicy przeglądu, była szeroko pojęta iluzja.

Konkurs, organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy, wciąż należy do najbardziej prestiżowych w Europie. W przeciwieństwie do większości tego typu imprez na świecie, uczestnicy legnickiego przedsięwzięcia nadal muszą nadsyłać wyłącznie oryginalne prace.

Okazuje się, że gospodarze innych festiwali nie mają aż tak wyśrubowanych wymagań i do oceny dzieł sztuki wystarcza im jedynie materiał zdjęciowy.

Nadeszło ponad 300 prac dwustu twórców z całego świata, w tym większości z państw azjatyckich. Podobnie, jak w ostatnich latach, taki i tym razem wielu artystów postawiło na naturalne materiały. Znów pojawiły się kamień, sznur, zęby czy włosy. Niestety, uczestnicy zazwyczaj interpretowali iluzję w sensie złudzenia optycznego, podchodząc do tematu w sposób uniwersalny, nie koncentrując się raczej na współczesnych problemach społecznych.

Jurorzy ubolewają, że wśród adeptów sztuki wyczuwalny jest konformizm i niechęć do artystycznego ryzyka. Niewykluczone, że dzieje się tak za sprawą Internetu, za pośrednictwem którego porównują się do konkurentów i tym samym zaczynają tworzyć wspólne trendy, nie stawiając na oryginalność.

Nazwiska laureatów oraz prace, które znajdą się na wystawie pokonkursowej poznamy już za kilka tygodni, a ściślej 18 i 19 maja, kiedy to odbędzie się kulminacja Legnickiego Festiwalu Srebra. Przypomnijmy, że w imprezie uczestniczą artyści z całego świata. Wielu z nich to studenci lub absolwenci renomowanych uczelni. Z kolei jurorzy to uznani artyści złotnicy, pochodzący – jak w tej edycji – z Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. Podczas spotkania z dziennikarzami nie chcieli ujawnić, na ile ich werdykt był jednomyślny, a na ile dyskusyjny.

Szczegóły w materiale filmowym:

.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..