Gratka dla fanów kolei

Od października w Muzeum Miedzi w Legnicy można odwiedzać wystawę “Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy”. Teraz ekspozycja została poszerzona o kolekcje makiet kolejowych.

Do Muzeum Miedzi w Legnicy zawitał zbiór makiet kolejowych należących do ks. Janusza Grygiera, znanego w całym kraju kolekcjonera i pasjonata kolejek, który na co dzień pełni funkcje proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Mostówce. Prezentowane makiety, to tzw. satyry kolejowe, w sposób humorystyczny przedstawiające realia polskiej kolei. Wśród nim znajdziemy takie miniatury, jak „bydłolino”, „kolejowe oszczędności”, „kolejowa ochrona przyrody” i „międzygalaktyczny ekspress”. Za ich powstaniem stoi sam duchowny, który już od kilkudziesięciu lat poświęca swój wolny czas na tworzenie takich małych dzieł sztuki.

Kolekcja satyr kolejowych ks. J. Grygiera dostępna jest w gmachu przy ul. Św. Jana 1, w sali oświatowej, znajdującej się zaraz obok ekspozycji „Tory historii”. Będzie można ją zwiedzać do końca marca 2020 r. Dla grup zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych istnieje możliwość wzięcia udziału w zajęciach plastycznych, w trakcie których dzieci wykonają rysunki o tematyce kolejowej, które następnie ozdobią ściany sali ekspozycyjnej.

źródło: M. Żak/Muzeum Miedzi

Dodaj komentarz

*

code