Gmina Polkowice na kartach historii

W tym roku Towarzystwo Ziemi Polkowickiej planuje wydać kolejne publikacje związane z historią swojej małej ojczyzny.   

– Planowany jest kolejny tom z serii „Z dziennika wiejskiego nauczyciela…” poświęcony tym razem Szkole Podstawowej w Jędrzychowie, do 1995 roku, kiedy funkcjonowała w trzech starych budynkach oraz dawnym szkołom w Sobinie i Nowej Wsi Lubińskiej – mówi Grzegorz Kardyś, zastępca prezesa Towarzystwa Ziemi Polkowickiej, autor publikacji.

Przygotowane do wydania są też: polskojęzyczne tłumaczenie „Kroniki Polkowic” i dwa tomy poświęcone 30 latom samorządności Polkowic, z kalendarium wydarzeń 1990-2019.

– A także broszura „Opowieść polkowicka” na podstawie wspomnień pana Zbigniewa Rajche, nieżyjącego już syna pierwszej kierowniczki szkoły powszechnej w Polkowicach – dodaje Grzegorz Kardyś. – Wspomnienia obejmują lata 1946-48, a maszynopis dostałem od niego w prezencie.

Wydawniczy dorobek Towarzystwa robi wrażenie. W 2016 roku zamknięty został cykl 17 publikacji na temat poszczególnych wsi w gminie Polkowice, w tym nieistniejącego już Barszowa (został „pochłonięty” przez zbiornik „Żelazny Most”) oraz Polkowic Dolnych, które do końca 2004 roku były odrębną miejscowością. W 2017 roku ukazały się dwa tomy „Historii Polkowic” w latach 1945-1990 oraz pierwsza publikacja szkolna dotycząca Publicznej Szkoły Powszechnej przy ulicy Browarnej w Polkowicach, funkcjonującej w latach 1945-69 (obecnie mieści się tam placówka „Skarbek”). Rok później ukazała się książka pt. „Z dziennika wiejskiego nauczyciela” – na temat szkół w Komornikach, Żelaznym Moście, Trzebczu, Guzicach i Moskorzynie (od ich powstania w latach 40. do zamknięcia w latach 70. i 80. Druga publikacja pt. „Z dziejów wsi gminy Polkowice” – to zebrana w jednym tomie historia opisanych wcześniej osobno 17 miejscowości. W zeszłym roku dwie kolejne publikacje z serii „Z dziennika….” poświęcone zostały dawnym szkołom w Barszowie, Damówce (obecnie Dąbrowa) i Tarnówku oraz w Suchej Górnej. Dodajmy, że wszystkie wydawnictwa zawierają mnóstwo zdjęć, często unikalnych.

– Zdjęcia robią największe wrażenie, a pozyskałem je przede wszystkim od mieszkańców, dużą pomocą były też kroniki parafialne – podkreśla Grzegorz Kardyś. – Obecnie pracuję nad pocztówkami gminy Polkowice, od roku 1897 do 1940. Zostaną skatalogowane, z pełnym opisem: adresat oraz treść w językach polskim i niemieckim.

Publikacje Towarzystwa Ziemi Polkowickiej dostępne są m.in. w bibliotekach i świetlicach wiejskich na terenie gminy.

Fot. UR

Dodaj komentarz