GŁOGÓW. W hołdzie żołnierzom podziemia (FOTO, WIDEO)

POMNIKPomnik Podziemia Niepodległościowego został odsłonięty w sobotnie południe, 14 listopada, na skwerze przy ul. Bolesława Krzywoustego przy głogowskiej fosie.

W uroczystości uczestniczyli m.in. pułkownik Tadeusz Bieńkowicz, ps. Rączy, żołnierz Armii Krajowej Obwodu Lida i Henryk Atemborski, ps. Pancerny, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Obecni też byli przedstawiciele stowarzyszeń, szkół oraz samorządowcy.

– To jest niezwykły moment – powiedział nam Marcin Marciszak ze Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów. – Ten pomnik to nasze spełnione marzenie dzięki mieszkańcom miasta, którzy poparli projekt w Budżecie Obywatelskim. A w przyszłym roku powstaną tu dumne popiersia bohaterów.

List – przesłanie w imieniu Henryka Kończykowskiego, ps. Halicz, żołnierza Batalionu Zośka odczytał jego syn, Andrzej.

– Ojciec nie mógł przyjechać, ale jest pod wrażeniem tego, co się tu dzieje – mówił Andrzej Kończykowski. – Stara się żyć przyszłością. Budujmy coś wartościowego, co jest tym krajem, o który oni walczyli. To jest ta główna myśl, którą chciał przekazać.

Uroczystość zakończyło zapalenie symbolicznego znicza oraz złożenie wiązanek kwiatów. Potem w Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbyło się m.in. spotkanie z bohaterem filmu „Rączy” pułkownikiem Tadeuszem Bieńkowiczem oraz bohaterem filmu „Brygada” Henrykiem Atemborskim ps. „Pancerny”.

Zobacz także na: 

UR

Dodaj komentarz