Galeria „Spichlerz” w Grębocicach już gotowa (WIDEO, FOTO)

Najpierw był to pałac, potem spichlerz, a dziś to Galeria „Spichlerz” w Grębocicach. Zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku obiekt został wyremontowany przez gminę, odkrywając przy okazji swoją ciekawą historię. Inwestycja kosztowała, w sumie, ponad milion 200 tysięcy złotych. W maju, po zagospodarowaniu terenu, Galeria ma być oficjalnie otwarta. Pierwsze wydarzenie już jest zaplanowane.  

Zespół dworski, ze spichlerzem i ruinami pałacu, znajduje się na działce, którą gmina Grębocice przejęła nieodpłatnie pod koniec 2009 roku. Z czasem pojawiły się plany zagospodarowania obu obiektów. Pozostałości pałacu staną się trwałą ruiną. Spichlerz dostał kolejne życie, jako placówka kulturalna.

– Zaczęliśmy od ruiny, skończyliśmy na Galerii „Spichlerz” – mówi Roman Jabłoński, wójt gminy Grębocice. – Pierwsza wystawa pokazuje przebieg procesów budowlanych. Można też tu będzie organizować różne spotkania tematyczne, które w tego rodzaju obiektach mają swoją wartość. A te mury mają swoją wartość. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie żył.

Z pewnością Galeria „Spichlerz” będzie tętnić życiem. Jak zapewnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki, przygotowana zostanie oferta zarówno dla najmłodszych, jak i starszych mieszkańców gminy. Pierwsze wydarzenie już jest zaplanowane.

– 21 kwietnia planujemy zorganizowanie spotkania autorskiego, które poświęcone będzie skarbom pałaców – zapowiada Barbara Tasarz, dyrektor GOKiB.

Mówiąc o skarbach pałaców, to sam spichlerz, który pierwotnie był obiektem pałacowym także kryje wiele ciekawostek.

– Cała bryła pozostała oryginalna, zmieniła się natomiast funkcja: z pałacu na spichlerz – mówiła Michalina Stopka, kierownik budowy. – Co świadczy o tym, że był to pałac? Stoimy na zachowanej podłodze barokowej, która została poddana renowacji. W poziomie przyziemia odnaleźliśmy polichromie na sklepieniach. Dlaczego mamy opaski wokół okien i gzymsy nadokienne? To też jest funkcja pałacowa. Wcześniej te otwory okienne były duże, żeby było więcej światła. Jak powstał spichlerz, dostawiono strop pośredni, drewniany i aby doświetlić górną i dolną część pomieszczeń, wstawiono po dwa okienka. To był też pałac letni. Zachowały się tylko zewnętrzne zawiasy po oknach letnich. Nie był to pałac zimowy, bo wtedy byłaby też wewnętrzna stolarka okienna. Polichromie w postaci, na przykład, piesków znajdujących się na ścianie mogą świadczyć o tym, że była to sala myśliwska.

Historycznych ciekawostek jest znacznie więcej. Można je obejrzeć na wystawie fotograficznej. Na razie gmina ogłosiła przetarg na zagospodarowanie terenu przy spichlerzu.

Z kart historii gminy Grębocice: „Inicjatorem budowy „nowego pałacu” był Hans von Loss. Rozpoczął ją za namową małżonki Magdaleny von Zedlitz, która otrzymała wysoki posag od swojego ojca Wacława von Zedlitz. W tym samym okresie, w którym budowano „nowy dwór”, stary stojący obok przechodził remont. Zespół dworski własnością rodziny von Loss był do około połowy XVIII wieku. Jego kolejnym właścicielem był Henryk Pruski (bratanek Fryderyka II Wielkiego). Potem zespół dworski podlegał Królewsko-Pruskiej Komisji Powierniczej i był dzierżawiony osobom prywatnym. Po roku 1918 przeszedł na własność państwa niemieckiego, został wydzierżawiony Rudolfowi Belsbeck z Berlina i był w jego posiadaniu do 1945 r. Po wojnie zespół dworski przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. Wtedy doszło do największych zniszczeń starego i nowego dworu (stary popadł w ruinę, nowy oszczędzono, bo był przydatny jako obiekt gospodarczy, tj. spichlerz). Kolejnym właścicielem obiektów była Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, przekształcona później w Agencję Nieruchomości Rolnych. 1 grudnia 2009 r. właścicielem stała się gmina Grębocice, która nieodpłatnie przejęła działkę.”

Dodajmy, że na remont spichlerza gmina otrzymała dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zobacz także: 

Fot. UR

Dodaj komentarz

*

code