Energetyka bardziej „zielona”

Lubińska elektrociepłownia spółki Energetyka będzie emitowała mniej zanieczyszczeń. W zakładzie wybudowano instalację oczyszczania spalin.

Dla Energetyki inwestycje w tego typu systemy są w tej chwili biznesową koniecznością. Jej produkcja energii i ciepła w dużej mierze oparta jest bowiem na węglu.

– W myśl nowych przepisów prawa elektrociepłownie tego typu nie mogą pracować, jeśli nie spełniają warunków emisyjnych. Tak mówią konkluzje BAT, które będą wprawdzie obowiązywały od 2022 roku, ale tak będzie. Tutaj redukujemy ogromne ilości emitowanych pyłów, siarki i innych związków chemicznych, na które niegdyś nie zwracano uwagi – wyjaśnia Maciej Napieralski z firmy Instal-Filter SA, która wspólnie z KGHM ZANAM wykonała instalację.

Nowa instalacja ma zdolność oczyszczania 11,5 mln m3 spalin na dobę. W tej chwili ukierunkowana jest na ich odpylenie, odsiarczenie oraz ograniczenie ilości wyrzucanych do powietrza tlenków azotu, rtęci, amoniaku oraz fluoro- i chlorowodorów. Wykonawca systemu zapewnia jednak, że katalog substancji szkodliwych, które można dzięki niej neutralizować, jest szerszy.

– Ta inwestycja pomaga utrzymać w ruchu systemy, które bazują na węglu, czyli jesteśmy w stanie produkować energię z tego, co mamy w Polsce w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM. – Energetyka i energia to wątki bardzo ważne dla funkcjonowania KGHM. Jesteśmy największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce, a w naszych założeniach strategicznych zaplanowaliśmy 50 procent energii ze źródeł własnych i od nas zależnych, więc myślę że to nie jest nasze ostatnie zdanie w wątku energetycznym.

Budowa instalacji rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku. W marcu przeprowadzono pierwsze próby rozruchowe. Inwestycja kosztowała 45 mln zł. Oprócz tego Energetyka zbudowała dwa kotły gazowe w elektrociepłowni w Głogowie. W planach natomiast jest modernizacja elektrociepłowni polkowickiej, w której także dodatkowo zamontowana zostanie instalacja oczyszczająca spaliny. Realizacja tego projektu pochłonie 100 mln zł.

Dodaj komentarz