Dzień Słonecznika w Polkowicach. I spektakl z przesłaniem (FOTO)

Grudniowa, siódma już edycja Dnia Słonecznika w polkowickim kinie była podsumowaniem całorocznych działań promujących zdrowie psychiczne Kampanii Społecznej „Inni? Obcy? Tacy sami”. O problemach związanych z tym tematem mówili specjaliści, na scenie wystąpiła grupa teatralno-terapeutyczna, a wśród publiczności byli uczniowie oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Słonecznik jest symbolem polkowickiego programu „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym”, finansowanego z budżetu gminy.

– Każdy człowiek bywa czasem smutny, nie wskazuje to jednak na to, że choruje na depresję – wyjaśnia psycholog Agata Jakubowska – Syta w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. – Ważne jest nasilenie smutku, jego konsekwencje i czas trwania. Jeśli ktoś stale odczuwa głęboki smutek, bez względu na okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych objawów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych, a obniżony nastrój to tylko jeden z nich – podkreśla, a jak dodaje, coraz więcej młodych osób potrzebuje pomocy psychologicznej.

Potwierdza to uruchomiony w ramach programu Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży. Problemy dotyczą m.in. relacji rodzinnych, rówieśniczych czy kłopotów w szkole. To właśnie w szkołach organizowano akcje „Tydzień z Czarnym Psem” i „Noc z Czarnym Psem”, podczas których młodzież rozmawiała z psychologami o depresji młodzieńczej i sposobach jej zapobiegania. Około 200 uczniów klas siódmych uczestniczyło w zajęciach sensorycznych i sensoplastycznych „Wszystkimi zmysłami”. Odbyły się też warsztaty arteterapeutyczne i teatralne dla dorosłych pod okiem aktorki i psychoterapeutki Katarzyny Kaźmierczak. A efekty można było zobaczyć na scenie.

– Działania związane z promocją zdrowia psychicznego powinny mieć charakter długofalowy i być realizowane przede wszystkim w społecznościach lokalnych, tak jak to się dzieje w Polkowicach – podkreśla Krzysztof Pawłowski, prezes PCUZ – ZOZ S.A., mając nadzieję na to, że w przyszłym roku program będzie kontynuowany, dzięki wsparciu gminy.

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..