Opublikowany: sob, Sie 24th, 2019

Dziękują za plony, czyli powiatowe dożynki w Ścinawie (FOTO)

Za ukończenie żniw i zebrane plony dziękują dziś rolnicy, gospodarze i działkowcy z całego powiatu lubińskiego. W Ścinawie trwają właśnie powiatowo-gminne dożynki. – Przyszedł czas, by świętować po ciężkiej pracy – zaprasza wszystkich na dzisiejszą imprezę burmistrz Krystian Kosztyła.

– Zwłaszcza po tak ciężkim roku, suszy, bez deszczu, wody, trzeba podziękować rolnikom, sadownikom i ogrodnikom za ich plony – mówi Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego. – Tak jak w tej pięknej modlitwie: „Chleba powszedniego daj nam dzisiaj (…)”. I rolnicy to właśnie spełniają. Mimo tak trudnego, ciężkiego roku, plony, jak się okazuje, nie są najgorsze i teraz tylko od rządzących zależy, jak je wykorzystają, jak wykorzystają tę ciężką pracę rolników – dodaje starosta.

Powiatowe dożynki już po raz kolejny odbywają się na ścinawskich błoniach.

– Planowałem wcześniej, że będziemy robili dożynki powiatowe w poszczególnych gminach, ale niestety brak woli ze strony innych gmin sprawił, że po raz kolejny robimy je tutaj. Ale cieszę się, że ponownie mogę gościć w Ścinawie i że mogą tu gościć mieszkańcy całego powiatu – przyznaje starosta Myrda.

Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się od mszy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po nabożeństwie ulicami miasta na błonia przeszedł barwny korowód. Goście imprezy mogli podziwiać bogato zdobione wieńce w przeróżnych kształtach i rozmiarach.

Na błoniach najpierw odbył się Ceremoniał Chleba przygotowany przez Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej, podzielono się chlebem, a później rozpoczęła się zabawa.

– Zapraszamy wszystkich rolników, gospodarzy, działkowców i tych, których praca wiąże się z ziemią i płodami ziemi, do Ścinawy, żeby dzisiaj podsumować tegoroczne zbiory, podziękować za nie. Przyszedł czas, by poświętować po ciężkiej pracy – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Nie mogło dziś oczywiście zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec, który jest nieodłączną częścią każdych dożynek oraz wyrobów mieszkańców poszczególnych miejscowości z gminy Ścinawa. Na przygotowanych z pieczołowitością stoiskach nie brakowało pyszności. Były przetwory, nalewki, różnego rodzaju chleby, smalec, słodkości…

– Mamy flaczki, łazanki, placki ziemniaczane, ciasta, ale i desery, na przykład na jogurcie naturalnym z galaretka agrestową – wylicza Anna Turczyn, sołtys Krzyżowej.

A to nie wszystkie frykasy przygotowane przez mieszkanki Krzyżowej. Jak przyznaje sołtys przygotowania do dożynek trwały tydzień. Panie spisały się na medal, bo już na sam widok ich potraw ślinka leci.

Dożynki w Ścinawie to jednak nie tylko kulinarne atrakcje. Na scenie wystąpią dziś Power Play, Szula, 2 plus 1 oraz Coctail Boys. A na zakończenie odbędzie się taneczna zabawa.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..