CV ze zdjęciem czy bez

Przekornie można uznać, że w poszukiwaniu pracy najbardziej liczy się doświadczenie. Wszyscy, którzy choć raz zmieniali pracę zgodzą się, że to nie takie proste. Wyjątkiem może być branża IT, ale o tym później.  Doświadczenie jest tym, co sprawia, że rekruter decyduje się na wykonanie telefonu i zaproszenie kandydata na rozmowę lub spotkanie. Praktyka pokazuje, że nawet kandydaci z idealnie dopasowaną karierą, nie zawsze są zapraszani do procesu rekrutacyjnego.  Jak zatem zwrócić uwagę rekrutera, aby dotarł do sekcji Twojego doświadczenia i zaproponował Ci spotkanie? Warto przygotować skuteczne CV, które wyróżni Cię na tle innych kandydatów. Można próbować napisać życiorys samodzielnie lub skorzystać z wzoru cv lub specjalnego generatora do curriculum vitae.

Skuteczne CV

Celem CV jest zwrócenie uwagi rekrutera i wyróżnienie się na tle innych zgłoszeń. Trzeba postawić się w miejscu osoby przeglądającej codziennie mnóstwo zgłoszeń. Jednym ze sposobów, aby się wyróżnić jest wybranie odpowiedniego zdjęcia do cv. 

Zdjęcie z CV czy bez?

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle umieszczać zdjęcie w CV. W niektórych ofertach pracy jest jasno wskazane, aby dokumenty zawierały fotografię. Nie jest to jednak obowiązek kandydata. Warto jednak spojrzeć na trendy, a przede wszystkim na skuteczność umieszczania zdjęcia w CV. Ciekawe rozwiązania odnośnie wykorzystania elementów curriculum vitae znajdziesz w generatorze cv dostępnym na stronie bananacv.com tworzonej przez specjalistów w tej dziedzinie.  

Kiedy warto umieścić zdjęcie w CV?

Jeśli starasz się o pracę, w której ważny jest wizerunek – koniecznie rozważ umieszczenie zdjęcia w CV. Są to stanowiska dość oczywiste takie jak aktor, hostessa, ale nie tylko. Warto dodać swoje zdjęcie do curriculum vitae, gdy aplikujesz na stanowisko przedstawiciela handlowego, recepcjonisty, kelnera, czy barmana. W skrócie – są to te rodzaje pracy, w której dochodzi do bezpośredniego kontaktu z klientem. 

Zdjęcie w CV jest dobrym pomysłem jeśli Twój wizerunek jest ściśle powiązany z pracą zawodową. Na przykład prowadzisz szkolenia w konkretnej dziedzinie i firmujesz je swoją twarzą. A może jesteś wyjątkowo aktywny w social mediach, na których budujesz swój wizerunek profesjonalisty w wybranej dziedzinie.

Jeśli szukasz pracy w branży artystycznej, zdjęcie może być pierwszym sposobem na wyrażenie siebie i przedstawienie swojego stylu przyszłemu pracodawcy. Odnosi się to do pracy fotografa, grafika, designera, aktora oraz wszędzie tam, gdzie liczy się zmysł artystyczny i poczucie estetyki. 

CV warto uzupełnić o zdjęcie w sytuacji, gdy nie masz jeszcze dużego doświadczenia. Wtedy warto szukać innych zalet, które przyciągną uwagę pracodawcy. Twoje zdjęcie może odzwierciedlić Twój profesjonalizm i zrobić dobre pierwsze wrażenie.

A może warto rozważyć CV bez zdjęcia?

Coraz częściej słychać głosy, że CV nie powinno zawierać zdjęcia kandydata ze względu na ryzyko dyskryminacji. Osoby zachęcające do takiej postawy argumentują to tym, że to doświadczenie i umiejętności powinny decydować o zaproszeniu do procesu rekrutacyjnego, a nie wygląd. W niektórych krajach umieszczenie zdjęcia w CV jest bardzo źle oceniane właśnie ze względu na niebezpieczeństwo subiektywnego wyboru na podstawie wyglądu. 

Jeśli pracujesz w branży IT możesz rozważyć zrezygnowanie z umieszczenia zdjęcia w cv. Rynek pracy w tej działce rządzi się swoimi prawami. W tym wypadku rzeczywiście najważniejsze jest Twoje doświadczenie i zdobyte umiejętności. Tym bardziej, gdy posiadasz obszerną ścieżkę zawodową, warto się nią pochwalić i wykorzystać miejsce w curriculum vitae, a nie zapełniać go zdjęciem. Jeśli chcesz szybko i sprawnie przygotować swoje CV, sprawdź koniecznie generator cv ze strony bananacv.com. Dostępne są szablony dla specjalistów z każdej dziedziny. 

Jakie zdjęcie dodać do CV?

Jeśli zdecydujesz się dodać do swojego zgłoszenia zdjęcie, pamiętaj, że nie może być przypadkowe. Powinno być możliwie jak najlepiej dopasowane do rodzaju pracy jaką chcesz wykonywać. Dobrze, aby zdjęcie nie było wycięte z fotografii, na której jest dziwne tło, czy inne osoby. Selfie też nie będzie wyglądać profesjonalnie. Jeśli aplikujesz do pracy biurowej, rozważ klasyczne zdjęcie biznesowe na jasnym tle. 

Zdjęcie powinno być dobrej jakości. Jeśli zastanawiasz się jakie parametry powinno spełniać skuteczne zdjęcie, sprawdź prosty generator CV ze strony bananacv.com. Znajdziesz tam proste rozwiązania jak odpicować zdjęcie do cv i wiele ciekawostek jak szybciej znaleźć pracę.

Dodaj komentarz

*

code