Coraz ciekawiej na wykopaliskach (WIDEO, FOTO)

Trwają prace archeologiczne na terenie, na którym przed wiekami stał w Głogowie kościół św. Stanisława. Odsłaniane są kolejne części budowli. Zebrano też ponad 10 tysięcy fragmentów naczyń i innych zabytków, a nawet kości. Prace potrwają do końca sierpnia. Związane są z rewitalizacją Bulwaru Nadodrzańskiego.

Po nocnej burzy od rana trwało osuszanie terenu, na którym prowadzone są wykopaliska. Postęp prac jest duży, widać coraz więcej fragmentów kościoła św. Stanisława. Wykop nie powiększył się, ale pogłębił.

– Mamy coraz więcej odsłoniętych elementów architektonicznych związanych z kościołem świętego Stanisława – mówi Zenon Hendel z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. – Są to między innymi fundamenty ołtarza, filary i krypt.

– Do tej pory przebadaliśmy nawarstwienia związane z placem i drogą, która prowadziła do kościoła – dodaje Aleksander Limisiewicz, kierownik terenowy. – Teraz weszliśmy w okres kiedy nie było tutaj placu tylko zaplecze gospodarcze klasztoru i najprawdopodobniej, bo tego jeszcze nie wiemy, natrafiliśmy na produkcję związaną z robieniem piwa franciszkańskiego, które cieszyło się dużym uznaniem.

Podczas prac zebrano też ponad 10 tysięcy fragmentów m.in. naczyń, ale są też kości. Wszystkie zostaną zinwentaryzowane. Wykop zostanie jeszcze pogłębiony.

– Ciągle jeszcze nie jesteśmy na tej głębokości ostatecznej – dodaje Zenon Hendel. – Liczymy na to, że te najstarsze warstwy są przed nami, do odsłonięcia.

Odkrywane ruiny kościoła św. Stanisława są częścią kompleksu związanego z klasztorem franciszkanów. Prace wykopaliskowe potrwają do końca sierpnia. Zgodnie z planami, bulwar będzie miejscem rekreacyjno-spacerowym, z deptakami, fontannami i terenami zielonymi. Na razie nie wiadomo, czy zabytkowe ruiny zostaną zachowane.

Zobacz także: 

 

Dodaj komentarz