CHOCIANÓW. Zapłonęła Łemkowska Watra /AKTUALIZACJA, WIDEO, FOTO/

IMG_3648Rozpoczęła się 35. Łemkowska Watra na Obczyźnie. Przed tablicą upamiętniającą przesiedlenie Łemków złożono kwiaty. Najstarszy mieszkaniec Michałowa rozpalił watrę, czyli ognisko. Coroczne święto Łemków będzie trwało do soboty 8 sierpnia.

Każdy uczestnik watry znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji dla najmłodszych oraz starszych.

– Odbędą się występy zespołów folklorystycznych, które lubiane są przez osoby starsze i młodsze. Będą gry i zabawy dla dzieci, m.in. lepienia z gliny oraz koncerty zespołów młodzieżowych – mówi Paweł Chanas, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków.IMG_3617

Zgodnie z tradycją watrę rozpalił najstarszy mieszkaniec Michałowa. Zaszczytną funkcję starosty watry pełnił po raz kolejny Michał Chawura, który ma 87 lat.

Watra oznacza ogień, przy którym kiedyś zasiadały całe pokolenia Łemków, śpiewając i rozmawiając w swoim ojczystym języku. Tradycję podtrzymują do dzisiaj.

– Tu mogę się spotkać z innymi. Kiedyś tutaj mieszkałam, obecnie mieszkam w Legnicy. Co roku tu przyjeżdżam bo lubię tu być – mówi Maria.

– Przyjeżdżam tu, żeby się zaprzyjaźnić z ludźmi. Spotykam się także z krewnymi i przyjaciółmi – mówi Anna.

Watra to nie tylko spotkania z kulturą łemkowską, ale także festiwal kultury etnicznej. Na scenie wystąpiły zaproszone zespoły między innymi: „Łastiwoczka”, Teroczka, „Kyczera”,„Lemko Tower”, „Nadija” i „Coolbaba”.

IMG_3609Dzisiaj z kolei od godz. 13 na scenie będą występować zespoły Pieśni i Tańca „Lipany”,„Studenka”,„Roztoka”,„Bojky”, Chór „Zoria” oraz grupy dziecięce: „Kyczerka”i „Łastiwczata”.

Około godz. 18.30 zaplanowano wspomnienia przesiedleńców, a potem konkurs z historii, kultury i języka łemkowskiego. Wieczorem odbędą się recitale Vladyslava Syvoho oraz występy zespołów:”Krambabula”,„Prypadok”,„Burjan”,„Trystawisim” i „SaryskyParibci”.

Organizatorem Łemkowskiej Watry na Obczyźnie w Michałowie jest Stowarzyszenie Łemków.

zobacz także:

Dodaj komentarz

*

code