Centralne Obchody Barbórkowe KGHM w Polkowicach (FOTO)

Pochód Lisa Majora, zakończony w Rynku tradycyjną ceremonią skoku przez skórę, a wcześniej uroczysta akademia w auli Zespołu Szkół – tak obchodzono dziś w Polkowicach Centralne Obchody Barbórkowe KGHM Polska Miedź S.A.

Do Rynku pochód Lisa Majora wyruszył sprzed Zespołu Szkół, gdzie odbyła się barbórkowa akademia z udziałem m.in. przedstawicieli rządu, parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych, a przede wszystkim zasłużonych pracowników KGHM, którzy otrzymali  odznaczenia państwowe oraz honorowe szpady górnicze i kordziki. Podczas uroczystości było wiele gratulacji i podziękowań wszystkim górnikom Polskiej Miedzi, a także ich rodzinom. Była to też okazja do podsumowań.

– Mimo tego, że szliśmy pod wiatr, mogę powiedzieć, że był to świetny rok dla KGHM – mówił m.in. Marcin Chludziński, prezes zarządu miedziowej spółki. – Udało nam się uzyskać lepsze wskaźniki i iść wbrew temu trendowi, czyli niskiej cenie miedzi, poprawiając wyniki finansowe, nie pogarszając warunków płacowych i wywiązując się ze zobowiązań, jakie mamy wobec pracowników, w związku z układem zbiorowym.

 Włodarz gminy Polkowice, gospodarza centralnych obchodów, w znaczący sposób podkreślił znaczenie rozwoju KGHM w życiu miedziowych samorządów.

– Stąd moje zaproszenie, zarówno do Polskiej Miedzi, jak i samorządów, do utworzenia Centrum Polskiej Miedzi – powiedział Łukasz Puźniecki, burmistrz gminy Polkowice. – To miejsce, instytucja, która mogłaby stać się kustoszem wydarzeń tego, co w Zagłębiu Miedziowym się odbywało, także pamięci o tych osobach, które odeszły na wieczną szychtę, ale odgrywają szczególną rolę w historii budowy tego Zagłębia i odgrywać będą w przyszłości – dodał, choć nie określił, gdzie to Centrum miałoby powstać.

Ceremonia skoku przez skórę zgromadziła w polkowickim Rynku wielu mieszkańców. Dla niektórych były to też wspomienia.

– Tak uroczyste barbórkowe obchody w Polkowicach były już dawno temu – powiedziała nam pani Barbara, mieszkanka miasta. – Dobrze, że ta tradycja wróciła, bo przecież jesteśmy górniczym miastem.

Dodajmy, że dziś wieczorem odbywają się też centralne karczmy piwne i combry babskie.

Fot. UR

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..