Opublikowany: sob, Maj 11th, 2019

Bohaterskie Sokolniki – literacka podróż na Kresy (FOTO, WIDEO)

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworze był autor  książki „Sokolniki bohaterska wieś” –  amator, historyk, który podjął się opracowania monografii swojej rodzinnej wsi, znajdującej się na obrzeżach Lwowa. Na spotkanie z Janem Baczmańskim przybyło wielu mieszkańców z sokolnickim rodowodem.

Książka stanowi wzruszające wspomnienie o minionych czasach i ludziach, jest świadectwem prawdy dokumentującym świat, który choć na zawsze przeminął, ale nadal trwa w ludzkiej pamięci. Jest pełna realności – wypełnia ją również przyroda i uroki  Ziemi  Sokolnickiej, życie codzienne mieszkańców, duża galeria postaci ich biografie, zdjęcia i dokumenty. Przywołuje portrety członków rodziny, kapłanów, nauczycieli, kolegów, sąsiadów  i różnych znajomych.

Baczmańskiemu udało się zgromadzić wiele cennych informacji w oparciu o dawne, dziś trudno dostępne publikacje jak i w oparciu o źródła archiwalne.

– Spotkania takie jak dzisiaj, w jaworskiej bibliotece nie mają na celu promocji książki. Ona sama się promuje – podkreśla autor. Podczas takich zgromadzeń uczestnicy często przynoszą ze sobą rekwizyty, stare fotografie i wspominają. – To jest dla mnie najcenniejsze – dodaje Jan Baczmański.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Materiał wideo TV Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..