Bieg im. Ks. Jerzego Gniatczyka (FOTO)

Około 260 zawodników wystartowało dziś w IV Biegu im. Ks. Jerzego Gniatczyka – w 38. rocznicę pacyfikacji strajku w ZG „Rudna”.

Trasa wiodła właśnie z kopalni „Rudna Główna”, gdzie na pomniku upamiętniającym wydarzenia z grudnia 1981 roku (strajk trwał od 14 do 17 grudnia) złożone zostały kwiaty. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele ZG „Rudna” z dyrektorem ds. technicznych Dariuszem Świderskim oraz burmistrz gminy Polkowice Łukasz Puźniecki i wicestarosta powiatu Krzysztof Nester.

Od początku w tej rocznicowej imprezie uczestniczy Krzysztof Machajek, polkowiczanin. Jak nam powiedział, trzeba o tych wydarzeniach pamiętać i przypominać je, szczególnie, młodym ludziom.

– Takie daty są ważne dla nas, dla społeczeństwa Polkowic, bo tutaj zaczęło się pierwsze rozbijanie strajków w naszym regionie – dodał pan Krzysztof. – Pierwszy został rozbity Zanam, z 14 na 15 grudnia, potem poszczególne zakłady, a rozbicie „Rudnej” to było takie pokazanie siły ZOMO. To już minęło tyle lat, ludzie zapominają o tym wszystkim, ale o tym trzeba pamiętać.

– Wtedy myśmy szli prosto, do kościoła – wspominał polkowiczanin Józef Piątkowski, uczestnik strajku w 1981 r. – A teraz biegniemy na „Rudną Zachodnią”.

Na mecie w Rynku, obok kościoła św. Barbary, gdzie nieżyjący już ks. Jerzy Gniatczyk udzielił schronienia górnikom z kopalń „Rudna Główna” i „Rudna Zachodnia”, na zawodników czekały m.in. pamiątkowe medale. Potem przed pomnikiem „Górnikom Polskiej Miedzi” złożone zostały kwiaty.

Fot. UR  

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..