Żyjemy coraz dłużej, przybywa stulatków

Fot. Pixabay

Żyjemy coraz dłużej. W tej chwili w Lubinie mieszkają cztery osoby, które przekroczyły setkę. Na Dolnym Śląsku mamy w sumie 135 takich osób. A im dłuższe życie, tym więcej historii do opowiedzenia i więcej… pieniędzy.

– W Lubinie mieszka czworo ponadstuletnich seniorów: trzy kobiety i jeden mężczyzna – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina, dodając, że wszyscy przekroczyli sto lat w ubiegłych latach, zaś w tym roku w naszym mieście nie świętowano jeszcze żadnych setnych urodzin.

Podobnie jak w Lubinie, tak w cały województwie dolnośląskim wśród stulatków dominują panie. Jest ich obecnie 109, natomiast stuletnich mężczyzn tylko 26. Choć to właśnie mężczyzna jest najstarszym mieszkańcem Dolnego Śląska – w czerwcu obchodził 110. urodziny.

Według danych GUS, w Polsce średnio żyjemy aktualnie 81,9 lat. I każdego roku przybywa stulatków. Podczas gdy w 2007 roku żyło ich w naszym kraju 1,4 tys., obecnie prawie 2,2 tys. Zaś według prognoz, w 2035 roku będzie ich aż 9,7 tys.!

Każde setne urodziny wiążą się z wizytą urzędników z magistratu, którzy z bukietem kwiatów, czasem też tortem, składają życzenia wiekowemu seniorowi. Jubilat otrzymuje też „wyjątkową emeryturę”, czyli honorowe świadczenie pieniężne od ZUS, które obecnie wynosi ponad 3,5 tys. zł. Taka sama kwota przysługuje stulatkom z KRUS oraz organów emerytalnych MSW i MON.

– Przyznaną raz kwotę stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia. Wiekowy emeryt nie musi składać żadnych wniosków do ZUS, jest to bowiem specjalne tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści z urzędu, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat – mówi Iwona Kowalska, rzecznik regionalny ZUS województwa dolnośląskiego. – Co więcej świadczenie to dostają także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. W naszym województwie ZUS wypłaca „dodatkową emeryturę” 135 osobom, które mają 100 i więcej lat – wylicza, dodając, że w Polsce takie świadczenie otrzymuje obecnie 2150 osób.

W naszym regionie, czyli na terenie byłego województwa legnickiego, „wyjątkową emeryturę” otrzymuje 17 osób. Najstarsza z nich to 104-letnia kobieta.

Dodaj komentarz