Zwalczają agresywne zachowania na drodze

Nieustąpienie pierwszeństwa, zajeżdżanie drogi czy utrudnianie włączenia się do ruchu to przykłady zachowań kierowców, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji w czasie jazdy. Dziś polkowiccy policjanci prowadzą akcję pn. „Zwalczanie agresywnych zachowań na drodze”.

– Zachowania kierowców na drodze i kultura jazdy ulegają ciągłej poprawie, jednak wciąż istnieje potrzeba prowadzenia działań w tym zakresie – informuje st. sierż. Przemysław Rybikowski, oficer prasowy KPP w Polkowicach. – Mimo ciągłych apeli funkcjonariuszy nadal dochodzi do zdarzeń drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda użytkowników dróg. Wielu z nich odpowiada agresją na agresję, ryzykując tym samym niebezpieczną konfrontację. W praktyce oznacza to, że agresywny kierowca umyślnie prowadzi pojazd w sposób, który naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale przede wszystkim zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Właśnie na takich kierowców dziś w szczególności będą zwracać uwagę polkowiccy policjanci.

Przykłady agresywnych to: poruszanie się z nadmierną prędkością, nieustąpienie pierwszeństwa, zajeżdżanie drogi, utrudnianie włączenia się do ruchu, używanie sygnału dźwiękowego i świateł niezgodnie z przepisami, straszenie innych kierowców groźbami z użyciem przekleństw, niestosowne gesty, nagłe hamowanie, zbyt bliska jazda za pojazdem ”zderzak w zderzak”, co ma wymusić zwiększenie prędkości lub zmianę pasa ruchu, a także nagłe zmniejszenie prędkości, by zrobić na złość czy nagłe przyspieszanie, gdy inny kierowca zamierza wyprzedzać.

– Samych przyczyn agresji na drodze jest bardzo wiele – dodaje Przemysław Rybikowski. – Wśród najczęściej spotykanych i wymienianych są: stres, pośpiech, zmęczenie, a także rywalizacja.

Poza tym, przyczyną agresji są też alkohol i środki psychoaktywne. Do tego trzeba jeszcze dodać wszelkie utrudnienia w ruchu drogowym, na które tak często narzekają kierowcy.

Policjanci przypominają, że zachowania agresywne mogą zwiększać ryzyko albo doprowadzać do zdarzeń drogowych, często śmiertelnych.

Fot. KPP Polkowice, Pixabay

Dodaj komentarz