Znamy nominowanych do tytułu Człowieka Ziemi Złotoryjskiej

Aż 37 kandydatur zostało zgłoszonych do tytułu „Człowieka Ziemi Złotoryjskiej” roku 2018. O tym, kto otrzyma to prestiżowe wyróżnienie dowiemy się dopiero za miesiąc. Kapituła konkursowa wybrała już tzw. Wielką Piątkę, z której zostanie wyłoniony zwycięzca.

Jest to już siódma edycja konkursu, którego głównym organizatorami są Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej i redakcja miesięcznika „Echo Złotoryi”.

Celem wyborów jest uhonorowanie osoby, której praca społeczna bądź zawodowa na rzecz ziemi złotoryjskiej w danym roku została uznana za najbardziej wartościową.

Komisja sędziowska miała twardy orzech do zgryzienia. Mieszkańcy powiatu złotoryjskiego zgłosili bowiem aż 37 osób, które ich zdaniem najbardziej zasługują na wygraną. Poniżej prezentujemy listę wszystkie nominowane nazwiska w kolejności alfabetycznej:

Do Wielkiej Piątki, z której zostanie wybrany Człowiek Ziemi Złotoryjskiej, zakwalifikowali się: Monika Kaczmarek, Jacek Kramarz, Aleksandra Roś, Paulina Ruta, Józef Zatwardnicki (opisy kandydatów na końcu tekstu).

– Były przypadki, że mieliśmy kilka zgłoszeń na tę samą osobę, ale to nie liczba zgłoszeń decydowała, lecz zasługi. Zgodnie z regulaminem podczas głosowania na Wielką Piątkę kierowaliśmy się własną skalą wartości, wiedzą o działalności nominowanych oraz uzasadnieniami przysłanymi przez zgłaszających – tłumaczy Iwona Pawłowska, przewodnicząca kapituły konkursowej.

Człowieka Ziemi Złotoryjskiej roku 2018 poznamy 11 kwietnia. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji.

Przypomnijmy, że rok temu konkurs się nie odbył, natomiast w poprzednich edycjach jego laureatami zostawali zarówno mieszkańcy samej Złotoryi, jak i powiatu złotoryjskiego. Ostatni raz ten zaszczytny tytuł otrzymała Barbara Zwierzyńska-Doskocz, prezes stowarzyszenia Nasze Rio.

Wcześniej wygrywali: prezes Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych Andrzej Kowalski, pomysłodawca i główny organizator Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów Mirosław Kopiński, organizatorzy historycznego Biwaku Napoleońskiego Agnieszka Młyńczak i Cezary Skała, siostry Marzena i Ewelina Szkutnik, pomysłodawczynie utworzenia Czapli jako tematycznej Wioski Piasku i Kamienia, oraz prezes Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie Ewelina Rozpędowska.


Poniżej publikujemy fragmenty oryginalnych opisów oraz niektóre zasługi osób wybranych do Wielkiej Piątki: 

Aleksandra Roś – od wielu lat jest wolontariuszką zajmującą się tańcem. Działa w złotoryjskiej Fundacji Rozwoju Człowieka „TROOD”, która promuje rozwój człowieka w takich dziedzinach, jak sport, zdrowie, edukacja i sztuka. Wspiera rozwój kariery życiowej dzieci i młodzieży, we współpracy z rodzicami, nauczycielami, władzami lokalnymi, instytucjami odpowiedzialnymi za opiekę, wychowanie i edukację oraz organizacjami pozarządowymi. Przede wszystkim wyrównuje szanse życiowe dzieci i młodzieży bez względu na ich wiek, płeć, pochodzenie społeczne oraz stopień sprawności fizycznej i intelektualnej.

Wspólnie ze szkołą tańca Street Dance Academy z Wrocławia co roku realizuje projekt „Złotoryja tańczy”. Projekt jest niedochodowy, a jego uczestnicy ponoszą jedynie niezbędne koszty jego organizacji oraz koszty związane z wynagrodzeniami instruktorów.

Aleksandra Roś nie tylko była organizatorką imprez, ale umiała pozyskać sponsorów (wśród których był także Urząd Miasta Złotoryja) oraz odpowiedni patronat medialny.

Paulina Ruta – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, którego siedziba znajduje się w Złotoryi. To właśnie ona zapoczątkowała w Złotoryi zajęcia dla Seniorów Aktywni 50+. Propaguje miasto na terenie całej Polski poprzez organizację wielu imprez sportowych.

Monika Kaczmarek – 42 lat, zamężna, matka dwóch córek.

Wykształcenie: Absolwentka policealnego studium Administracji Państwowej, jest też konsultantką ds. żywienia i terapeutką ds. uzależnień. Jako prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddziału Rejonowego w Złotoryi brała aktywny udział w wielu Ogólnopolskich Projektach Społecznych. W oddziale rejonowym zrzesza około 400 diabetyków, a w samej Złotoryi około 215 diabetyków.

W ciągu roku zorganizowała ponad 30 wydarzeń min; na skalę ogólnopolską, ale także mniejsze na skalę wojewódzką, powiatową czy miejską. Zorganizowała wiele bezpłatnych badań diabetologicznych, a także spotkań diabetologicznych przez zaproszonych specjalistów z dziedziny diabetologii – wybitnych lekarzy, edukatorów i specjalistów diabetologicznych dla mieszkańców Złotoryi oraz powiatu. We wszystkich zorganizowanych złotoryjskich spotkaniach uczestniczyło razem około: 1870 uczestników. Inicjatorka szkoleń na terenie placówek oświatowych w powiecie dla uczniów i nauczycieli dotyczące zdrowego odżywiania i trybu życia, uczestniczy w szkoleniach – konferencjach ogólnopolskich dotyczących cukrzycy, chorób przewlekłych, nowinek medycznych, a także szkoleniach liderów z działalności stowarzyszenia.

Jacek Kramarz – aktywista i społecznik, pomysłodawca wielu przedsięwzięć. W roku 2018 podjął się opracowania niezwykłego projektu, propagującego szerokiej rzeszy społeczeństwa niespotykane przyrodnicze piękno Gór i Pogórza Kaczawskiego, angażując do pomysłu lokalne samorządy Gminy Pielgrzymka, Miasta i Gminy Świerzawa, Miasta Wojcieszów oraz Nadleśnictwa Złotoryja. Projekt „KACZAWSKIE SINGLE TRAKI” uzyskał najwyższe oceny w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Single traki to naturalistyczne ścieżki rowerowe poprowadzone przez najciekawsze miejsca regionu, przy nastawieniu powiatu na rozwój turystyki i zainteresowanie regionem, których budowę zakończono w grudniu 2018, już ściągają wielu zainteresowanych. W ramach projektu wybudowano dwie wieże widokowe na Górze Dłużek w Wojcieszowie oraz Górze Zawada w Gozdnie, ponadto odbudowano punkt widokowy na Okolu, ścieżki poprowadzono obok wież. Wszystkie ścieżki są świetnie oznakowane, na znakach informacyjnych jest podana nazwa trasy, nr i poziom trudności, dystans do końca, jak też piktogram, że na trasie mogą być piechurzy lub trasa też dla pieszych, częściej pojedyncze strzałki wskazują kierunek jazdy.

Na trasach są także kody GPS, przy zainstalowaniu na komórkę czytnika QR można dokładnie ustalić położenie w którym się znajdujemy, mapę oraz inne informacje o ścieżce . Budowa ścieżek rowerowych w 2018 r. już otworzyła wszystkim rowerzystom oraz piechurom możliwość dotarcia w najbardziej malownicze miejsca Gór i Pogórza Kaczawskiego. Informacje dostępne w urzędach uczestniczących w projekcie oraz na stronach internetowych .

Ogółem wybudowano ponad 50 km ścieżek rowerowych o różnych stopniach trudności, w celu ograniczenia dużych różnic wysokości trawersowano je tak, żeby osiągnąć maksymalne przewyższenie 5%. Za projekt i wykonanie pełną odpowiedzialność ponosi Pan Jacek Kramarz. Przedsięwzięcie jest nie tylko bardzo atrakcyjne dla ziemi złotoryjskiej ale również drogie, biorąc pod uwagę że 85% kosztów pochodzi z zewnątrz. Odwaga i zaangażowanie czynią pana Kramarza wyjątkowym człowiekiem ziemi złotoryjskiej.

Józef Zatwardnicki od 46 lat jest trenerem w złotoryjskim Klubie Strzeleckim „AGAT”. W 2018 r. jego wychowankowie zostawali finalistami mistrzostw Polski, Europy i Świata. Najbardziej spektakularnym sukcesem było zdobycie srebrnego medalu na mistrzostwach świata w Korei przez Daniela Romańczyka. Klub w klasyfikacji Dolnośląskiej Federacji Sportu uzyskał, w ubiegłym roku 47 punktów i zajął 21. miejsce w Polsce w strzelectwie sportowym. Za osiągnięcia zawodników Klubu Strzeleckiego „AGAT” na arenie międzynarodowej w roku 2018 Józef Zatwardnicki otrzymał dyplom z rąk Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki.

Fot. TMZZ

  1. Na Pani/Pana prośbę umieściliśmy na końcu artykułu informacje o osobach zakwalifikowanych do Wielkiej Piątki. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz