Znaleźli sposób na wybudowanie bloku w Głogowie

Siedem kondygnacji, 46 mieszkań różnej wielkości – to docelowy plan związany z budową bloku przy ul. Strzeleckiej w Głogowie. Co ciekawe, wpływ na inwestycję miała też przedwojenna przeszłość tego miejsca.

Teren wokół byłej siedziby administracji osiedla Śródmieście został ogrodzony, a stary obiekt rozebrany. Obecnie wykonywany jest wykop i wzmacniany jest grunt pod fundamenty. Prace ruszyły jednak z półrocznym opóźnieniem.

– Pojawił się problem z posadowieniem budynku – informuje Mateusz Kowalski, rzecznik Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze” w Głogowie. – W projekcie był siedmiometrowy wykop, którego zabezpieczenie i wykonanie wiązało się z ogromnymi kosztami. Udało się jednak nawiązać współpracę z firmą, która opracowała inny sposób posadowienia, na kolumnach DSM. To rozwiązanie obniży koszty związane z przygotowaniem wykopu, a tym samym całej inwestycji.

Jak dodaje rzecznik SM, metoda ta stosowana jest w Głogowie prawdopodobnie po raz pierwszy. Skarpy wykopu stabilizowane będą odeskowanymi palami, wbijanymi metodą wibracyjną. Na całej powierzchni zastosowane zostaną kolumny DSM, które wzmocnią podłoże. Najpierw specjalne maszyny nawiercą otwory w podłożu. Potem grunt w otworze zostanie wymieszany z zaczynem cementowym. Dzięki temu przenoszone będzie obciążenie budynku na niższe i stabilniejsze warstwy gruntu.

Dlaczego jest to tak ważne?

– Po pierwsze sam wykop pod fundamenty musi być stosunkowo głęboki, gdyż w podziemiach budynku będą garaże – wyjaśnia Mateusz Kowalski. – Po drugie, budynek będzie posadowiony na terenie, gdzie wcześniej znajdowały się inne obiekty oraz grunty nasypowe o zaburzonej nośności. W okresie przedwojennym usytuowano tutaj schrony.

Docelowo budynek ma liczyć siedem kondygnacji. Będzie w nim 46 mieszkań różnej wielkości: od ok. 40 do 80 metrów kw. Na parterze będzie siedziba administracji osiedla Śródmieście, a ponadto jeden lokal usługowo-handlowy. W części podziemnej zaplanowano ok. 20 miejsc garażowych i komórki lokatorskie.

Inwestycja ma się zakończyć w październiku przyszłego roku. Jej koszt szacowany jest na 12 milionów zł. Cena jednego metra kwadratowego mieszkania nie powinna przekroczyć 3900 zł netto.

Obecnie, jak dodaje Mateusz Kowalski, Spółdzielnia podpisała wstępne porozumienia na sprzedaż około 80 procent mieszkań, ale lista jest otwarta. Ostateczne umowy będą podpisywane po wybudowaniu fundamentów.

Fot. SM „Nadodrze” 

Dodaj komentarz