Opublikowany: czw, Maj 3rd, 2018

Złożyli kwiaty i wyruszyli w trasę (FOTO)

Kilkanaście delegacji przybyło dziś pod pomnik Niepodległości, aby złożyć kwiaty z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po uroczystości mieszkańcy z biało-czerwonymi flagami wyruszyli w trasę trzeciego Rodzinnego Rajdu Rowerowego. 

W 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – drugiej konstytucji na świecie, a pierwszej w Europie, w całym kraju organizowane są uroczyste obchody. Złotoryjskie uroczystości tradycyjnie odbyły się przed kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski. – Jest to jedno z niewielu polskich świąt, którego genezą nie jest tragedia narodowa. Konstytucja 3 Maja, choć tak naprawdę obowiązywała tylko przez jeden rok, była na tyle doniosłym dziełem, że przestraszyła trzy wielkie mocarstwa, które zawarły pakt, aby unicestwić nasze państwo. Ale ten jeden rok wystarczył, żeby przez następne dwieście lat konstytucja 3 Maja była dla wszystkich Polaków gwiazdą przewodnią. Czymś, co będzie prowadzić do niepodległości i suwerenności naszego kraju – mówił szef samorządu. – Dzisiaj oddajmy hołd tym wszystkim, którzy walczyli i cierpieli i którzy doprowadzili do tego, że żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Że możemy bez skrępowania czuć się Polakami – zakończył burmistrz.

Chwilę później przedstawiciele szkół i przedszkoli z powiatu złotoryjskiego, lokalnych władz samorządowych, a także wielu stowarzyszeń, instytucji i przedsiębiorców złożyli kwiaty pod pomnikiem Niepodległości. Tuż po uroczystości odbyła się msza w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Tuż przed godz. 10 grupa kilkudziesięciu cyklistów ze Złotoryi i okolic postanowiła uczcić to święto w nieco bardziej oryginalny sposób, biorąc udział w trzecim Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Każdy jego uczestnik symbolicznie otrzymał biało-czerwona flagę.

.

Fot. Szymon Kwapiński

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..