Złotoryjski Budżet Obywatelski – zwycięzcę wyłoniło losowanie!

Aż 1301 złotoryjan zagłosowało na projekty zgłoszone w tegorocznym budżecie obywatelskim. Za pieniądze miejskie zrealizowanych zostanie łącznie sześć inicjatyw mieszkańców. Największym poparciem cieszyła się reaktywacja Alejek. Do wyłonienia ostatniego zwycięzcy konieczne okazało się losowanie.

Pomysł z utworzeniem strefy gier i zabaw ulicznych na al. Miłej prowadził już na półmetku głosowania i prowadzenie dowiózł do końca. Poparło go 198 osób. Świetnym finiszem popisał się natomiast projekt pn. poprawy bezpieczeństwa użytkowników placu zabaw przy ul. Tuwima, polegający na wykonaniu metalowego ogrodzenia z zamykanymi furtkami. Wskoczył na 2. miejsce, zdobywając 168 głosów. W czołówce utrzymała się też propozycja zainstalowania w Rynku defibrylatora AED z dostępem publicznym, na którą zagłosowało 119 złotoryjan. Czwarta w kolejności jest projekt „Twój zdrowy maluch – program przeciwdziałania wadom postawy ciała u dzieci w wieku przedszkolnym”, czyli zajęcia z gimnastyki korekcyjnej (110 głosów), a piąty – budowa siłowni u zbiegu ulic Złotej i Górniczej (107).

Do wyłonienia szóstego zwycięzcy konieczna okazała się dogrywka, bowiem dwa zgłoszone projekty uzyskały identyczną liczbę 105 głosów. Mowa o utworzeniu koła gospodyń miejskich i budowie boiska przy ul. Zagrodzieńskiej. Każdy z nich kosztuje po 20 tys. zł, więc nie była możliwa realizacja obydwu. Zgodnie z regulaminem, w takim przypadku konieczne jest wyłonienie zwycięzcy w drodze losowania.

Tu więcej szczęścia miał pomysł zgłoszony przez Beatę Majewską. Na wczorajszej sesji rady miejskiej jej przewodniczący Waldemar Wilczyński wyciągnął z przeźroczystego naczynia jedną z dwóch karteczek – jak się po chwili okazało, z napisem „Projekt nr 4 KOŁO GOSPODYŃ MIEJSKICH”. Dodajmy, że losowanie było transmitowane na żywo w internecie.

Koło ma integrować kobiety w różnym wieku. Będzie prowadzone w Centrum Aktywności Społecznej Nasze Rio i Klubie Seniora przy ul. Konopnickiej. Projekt zakłada organizację cotygodniowych spotkań (także z ekspertami) i wspólne gotowanie, szycie, majsterkowanie, szydełkowanie, a także warsztaty żywieniowe, dietetyczne i ekologiczne. Klub dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego ma być również wyposażony w maszyny do szycia i akcesoria krawieckie, lodówkę z zamrażarką, kuchenkę indukcyjną, komplet garnków oraz sprzęt kuchenny (m.in. mikser, blender, sokowirówka, zestaw naczyń, maszynka do mielenia mięsa).

Dodajmy, że w tegorocznym budżecie obywatelskim zagłosowało prawie 3 razy więcej mieszkańców Złotoryi niż w roku ubiegłym. Głosy oddało 1301 osób, czyli 8,7 procent złotoryjan. Ogromna większość skorzystała z opcji głosowania przez internet – w ten sposób jeden z 15 projektów poparło 1161 mieszkańców.

Fot. zlotoryjska.pl

Dodaj komentarz