Złotoryjanie złożyli 11 projektów do budżetu obywatelskiego

Droga Biednego Grzesznika, Aleja Złotych Ludzi, plac zabaw przy PKP czy progi zwalniające na ul. Broniewskiego – to zaledwie kilka spośród jedenastu projektów złożonych w ramach pierwszego Złotoryjskiego Budżetu Obywatelskiego. Które z nich zostaną zrealizowane? O tym, zadecydują sami mieszkańcy. Do podziału jest sto tysięcy złotych.

Łączna wartość zgłoszonych projektów wynosi niespełna 193 tys. zł. To oznacza, że niektóre z nich będą musiały poczekać z realizacją, przynajmniej w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego, wszak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ponownie wzięły udział za rok lub zostały sfinansowane z innych źródeł.

Wśród pomysłów mieszkańców znalazła się m.in. Droga Biednego Grzesznika, która prowadziłaby z centrum miasta do ruin dawnej szubienicy na Górce Mieszczańskiej. Więcej pisaliśmy o tym tutaj. Złotoryjanie chcieliby także stref aktywności, czyli siłowni na stadionie albo siłowni z placem zabaw przy dworcu PKP. Kolejne propozycje to altana do grillowania na Zielonym Oczku, zakup instrumentów dla orkiestry górniczej, wyposażenie dla ambulansu należącego do Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej czy oświetlenie ulicy Wiejskiej.

Niewykluczone też, że na terenie kortów tenisowych przy ul. Konopnickiej już wkrótce powstanie zakątek rekreacyjny z ławkami i stołami dla osób starszych, a na ul. Broniewskiego – progi zwalniające. Jednym z ciekawszych jest pomysł stworzenia… Alei Złotych Ludzi. Tablice z nazwiskami zasłużonych złotoryjan miałyby być wmurowane w chodnik przy Skwerze Siedmiu Mieszczan.

Żadna z budżetowych propozycji nie uwzględnia tzw. projektów miękkich, czyli np. festynów imprez sportowych czy. Zdecydowana większość wniosków została złożona przez osoby prywatne, natomiast zainteresowanie organizacji społecznych było niewielkie.

Oficjalna lista projektów zostanie opublikowana dopiero 1 marca na stronie złotoryjskiego ratusza. Do tego czasu urzędnicy będą weryfikować wnioski, sprawdzając m.in. status prawny terenu, na którym mają być realizowane (muszą stanowić własność miasta, to jeden z podstawowych warunków regulaminowych). Również sami pomysłodawcy mają w tym okresie możliwość wnoszenia ewentualnych poprawek do złożonych projektów. Głosowanie rozpocznie się 16 marca i potrwa przez dwa tygodnie.

Dodaj komentarz